Brutální kampaň na podporu očkování budí vášně. Okamžitě tu nechutnost zastavte, volá rektor ČVUT

 Koronavirus 
10. listopadu 2021 07:51 / Naďa Stehlíková
  13
📷
6 fotografií v galerii
Nová kampaň je postavená na mrtvých a umírajících na covid-19 Ministerstvo zdravotnictví ČR
Sotva Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo tzv. brutální kampaň, která má lidi přimět k očkování proti covid-19, už má své odpůrce. Například rektor ČVUT Vojtěch Petráček ji označil za nechutnou. Upozornil, že může v některých lidech vyvolat deprese a vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) k jejímu okamžitému zastavení.

Nová kampaň Ministerstva zdravotnictví je založena na reálných fotografiích covidových pacientů, a to umírajících i mrtvých. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil kampaň za brutální. A přesně tak na rektora ČVUT působí. Proto okamžitě napsal ministrovi zdravotnictví otevřený dopis, ve kterém žádá zastavení kampaně. „Jako občan a rektor ČVUT důrazně protestuji proti agresivní kampani využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na covid k „motivaci“ k očkování,“ píše v úvodu otevřeného dopisu rektor ČVUT Vojtěch Petráček. „Každý z nás, kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět,“ stojí dále v dopise.

Podle Petráčka u mnohých vyvolá tato stresová expozice post-traumatické stresové poruchy či deprese. „Tato kampaň uškodí plošně naší společnosti a jako motivace nezapůsobí,“ píše dále s tím, že pochybuje o existenci lékařsko-etického a psychologického zhodnocení agresivní a stresující kampaně.

„Obrazy umírajících a mrtvých zasáhnou celou společnost – naše děti a my všichni budeme vystaveni intenzivnímu mediálnímu stresu vyvolávajícímu strach a napětí ve společnosti,“ uvedl v dopise Petráček. Ten rovněž podotýká, že šíření hrůzy a obrazu umírání jako motivační prostředek musí zásadně odmítnout: „A rádci, kteří to navrhují, jsou špatní rádci!“

Kromě obrazové části je podle slov rektora pobuřující i textová forma. „Jak můžete vědět, že zemřelý neměl dobrý důvod, proč nebyl očkován, jak můžete spojit vaše hesla, která jej odsuzují, s nešťastným osudem, který neznáte. Pane ministře, je to nechutné!,“ reaguje dále na kampaň Petráček.

Rektor se v dopise ministra také dotazuje, proč se nikdo z jeho týmu raději nezamyslí nad tím, proč se někteří nechtějí očkovat, a nenabídne jim pomocnou ruku a možnou cestu, například nabídkou hrazení testu protilátek a buněčné imunity.

„Zásadou rozhodování o vlastním zdraví musí být svobodné rozhodnutí bez nátlaku a strachu! Vaše opatření tento princip hrubě narušuje,“ podotýká rektor v dopise. „Nedělejte v posledních dnech vašeho působení velmi negativní krok, který poškozuje celou společnost a pouze neopodstatněně zvyšuje napětí a nejistotu vznikající nešťastným způsobem komunikace Vašeho ministerstva v této věci!,“ uvádí dále v dopise, který uzavírá: „Jako jednoduchý etický etalon existuje Kantův kategorický imperativ, který říká: „Jednej podle zásady, o které bys chtěl, aby se stala obecným zákonem.“ Vy sám byste si přál, aby bylo zákonem, aby byli občané tlačeni k osobnímu rozhodnutí nátlakem a hrůzou z obrazu smrti a umírání? Předpokládám, že ne, jako každý z demokraticky smýšlejících občanů. Proto je vaše kampaň neetická! Žádám proto o její okamžité zastavení,“ uzavírá Petráček.

Ministerstvo zdravotnictví vybíralo podle mluvčího Daniela Köppla z několika stovek snímků, přičemž v kampani jich bude využito zhruba 12. Mluvčí to sdělil serveru iRozhlas. Reálné snímky pacientů přímo v covidáriu nafotil fotograf Lukáš Bíba, od kterého autorská práva na ně poté ministerstvo zakoupilo za 198 900 korun bez DPH.

Zdroj: Twitter ČVUT, iDnes.cz.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu