Velký skok v počtu nakažených: Česko hlásí přes 14 tisíc nových případů koronaviru

 Koronavirus 
10. listopadu 2021 08:53 / Naďa Stehlíková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Lidí nakažených covidem výrazně přibylo Depositphotos
Koronavirová pandemie nabírá na síle. V úterý přibylo více než 14 tisíc nakažených, což je vůbec nejvíce za posledních osm měsíců. Přijdou další zpřísnění bezpečnostních opatření, vláda je dnes bude projednávat.

Během úterka přibylo celkem 14 539 případů koronaviru. Uvedla to dnes Česká televize s odkazem na mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla. Jde o razantní skok, o den dříve byl denní nárůst počtu nakažených něco přes devět tisíc. Včera tak testy odhalily téměř o polovinu více případů než před týdnem a jde o nejvyšší denní přírůstek od poloviny března. V nemocnicích je s covidem -19 téměř 3 300 lidí. Dosluhující vláda má dnes projednat aktuální situaci a další možná protiepidemická opatření.

Situace ohledně šířící se pandemie se vyostřuje i v dalších evropských zemích. V sousedním Německu přibylo za úterý 39 676 nových případů koronavirové nákazy, což je další denní rekord za celou dobu pandemie v zemi. Dosavadní denní maximum, 37 120 nových infekcí, ohlásilo Německo v pátek. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha. Za předchozí den v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, zemřelo po nákaze koronavirem 236 lidí. Celkem už v souvislosti s covidem-19 v zemi přišlo o život 96 963 osob a nákazu se podařilo objevit u více než 4,8 milionu obyvatel Německa.

Ve Francii přesáhl úterní počet nově nakažených 12 tisíc, což je v zemi nejvíce od začátku září. Itálie hlásí za úterý 6 tisíc nových případů a Velká Británie přes 33 tisíc.

Anglie od 1. dubna zavede povinné plné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky britského zdravotnického systému NHS a sociální pracovníky. Oznámil to v úterý ministr zdravotnictví Sajid Javid. „Musíme se vyhnout škodám, kterým lze předejít, a chránit pacienty, kolegy i samotnou NHS,“ řekl poslancům. V tamním zdravotnictví je nenaočkovaných 103 tisíc zaměstnanců. Výjimka z povinné vakcinace bude platit pro zaměstnance, kteří nepřicházejí do přímého kontaktu s pacienty a pro ty, kteří se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů.

Opatření se chystají zpřísnit také na Slovensku. Zde sice zmírní omezení pro lidi, kteří jsou očkovaní proti covid-19 nebo toto onemocnění prodělali, ale zároveň budou zřísněny kontroly dodržování protiepidemických opatření. Například hygienici a policie by na místě nově mohli nařídit uzavření podniku. Zaměstnavatelé podle návrhu zase budou moci od pracovníků nově vyžadovat potvrzení o očkování, prodělání covidu-19 nebo o testu na koronavirus, jak to navrhlo konzilium odborníků. Povinné očkování vybraných skupin obyvatel proti covidu-19 ale slovenská vláda zatím nezavede.

Zdroj: iDnes.cz, iRozhlas, ČT24, Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu