Tlak na lidi, kteří odmítají očkování, ještě více zesílí. Babiš chystá další zpřísnění

 Koronavirus 
11. listopadu 2021 09:48 / Naďa Stehlíková
  15
📷
1 fotografie v galerii
Vláda chce odmítače vakcín přímět k očkování, chystá další zpřísnění protiepidemických pravidel Depositphotos
Lidi, kteří se odmítají nechat očkovat, čekají těžké časy. Vláda se totiž chystá opět zpřísnit protiepidemická opatření. Jak premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na tiskové konferenci řekl, budou výnamná a mimo jiné mají přimět antivaxery k tomu, aby se nechali naočkovat.

Jaká konkrétní opatření se chystají, Babiš zatím nesdělil s tím, že o konkrétních krocích rozhodne vláda v pátek. Ve hře je například to, že by se akceptovaly jen průkazy o očkování a prodělané nemoci, zatímco testy už by neplatily.

„Chci, aby nikdo neříkal, že naše vláda na to kašle. Nekašle. Musíme udělat další opatření, která budou významná z hlediska toho, aby se lidé očkovali. Nic jiného na boj proti covidu neexistuje,“ uvedl na tiskové konferenci Andrej Babiš, když oznamoval, že kabinet ANO a ČSSD schválil svou demisi.

Už ve středu Babiš zdůraznil, že by opatření neměla znamenat uzávěru Česka. Je ale možné, že by se například pro vstup na hromadné akce nebo do restaurací přestaly akceptovat testy. „Pokud by se situace nelepšila, tak bychom museli přistoupit k dalšímu zpřísnění režimových opatření. Nechceme jít cestou lockdownu. Šlo by o přísnější prokazování O-T-N, případně i bez režimu testů, tedy pouze očkování nebo prodělání nemoci. Ale to by nastalo až v případě dalšího vývoje,“ varoval už minulý pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O dalším zpřísnění opatření proti koronaviru má rozhodnout vláda v pátek. Zasedne v 8.00 hodin ráno. „Hlavním tématem bude covid-19. V rámci vládní rady pro zdravotní rizika je profesor Roman Chlíbek, který je nominován jako šéf skupiny profesora Vlastimila Válka,“ řekl Babiš a vyjádřil naději, že s novými opatřeními by tak měla souhlasit i budoucí vláda.

Vojtěch prý dostal za úkol získat „posvěcení“ od nastupujícího ministra a jeho odborné skupiny. Podle koaliční smlouvy Spolu a PirSTAN povede ministerstvo zdravotnictví TOP 09, pravděpodobným kandidátem je bývalý šéf poslaneckého klubu strany Vlastimil Válek.

Pravdou ale je, že AntiCovid týmu koalice SPOLU si stěžuje na to, že Ministerstvo zdravotnictví s ním nekomunikuje a že vydává nahodilá a nesystémová opatření. „Ačkoliv jsme byli na společné schůzce minulý týden ujištěni, že s námi bude Ministerstvo zdravotnictví konzultovat podobu i formu budoucích opatření, opět jsme se aktuální informace dozvěděli až z médií. To nás velmi mrzí, neboť nabídka spolupráce byla z naší strany myšlena seriózně a chceme v ní navzdory všemu pokračovat. Boj s pandemií covid-19 pokládáme za momentálně celospolečensky nejpodstatnější téma a jeho řešení musí být důležitější než ,politikaření´,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk.

Zdroj: CNN Prima News, TOP 09.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu