Za očkování finanční bonus nebo dovolená navíc. Česko chce vsadit na motivaci

 Koronavirus 
15. listopadu 2021 06:26 / Naďa Stehlíková
  32
📷
1 fotografie v galerii
Pozitivní motivace v podobě finančního bonusu by mohla neočkované přesvědčit k vakcinaci, domnívá se Marian Jurečka Depositphotos
Zatímco Rakousko se vydalo cestou tvrdých restrikcí a zavedlo jako první na světě lockdown pro neočkované, Česko možná zkusí zcela opačnou cestu, a to pozitivní motivaci. Za očkování by lidé mohli získat finanční bonus nebo dva dny dovolené navíc. Prohlásil to šéf lidovců Marian Jurečka.

Motivovat lidi k očkování bude podle Mariana Jurečky velký úkol pro budoucí vládu. Podle něj by bylo nejlepší lidi nalákat formou finančního bonusu nebo dvěma dny dovolené navíc. Jurečka to prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima News.

Jurečka řekl, že vznikající vláda Petra Fialy (ODS) nechce postupovat podle rakouského modelu, který by zavedl lockdown pro neočkované. „Zní to pro někoho zajímavě, ta inspirace Rakouskem. Když jsem o otázkách lockdownu pro neočkované mluvil se specialisty na právo, tak řekli, že to může mít velmi krátký život, protože to soudy mohou smést ze stolu,“ upozornil v Partii Jurečka.

Předseda lidovců řekl, že by se spíše klonil k tomu lidi edukovat a motivovat k očkování. Podle Jurečky zvažuje vakcínu téměř polovina lidí, kteří ještě očkování nemají. „Viděl bych například motivaci formou finančního bonusu nebo sickdays, třeba dva dny dovolené navíc,“ řekl Jurečka.

S Jurečkou souhlasil i bývalý premiér Vladimír Špidla, který je nyní poradcem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. „Větší míra očkování je dána motivacemi, negativními i pozitivními. Mělo by se velmi tvrdě vyžadovat to, co je teď,“ poznamenal Špidla.

Rakousko zavádí celostátní lockdown pro lidi bez očkování. Nebude možné prokazovat se testy. Opatření budou platit od pondělí, hlavním cílem má být přimět lidi k očkování.

Končící vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) už avizovala, že lockdown pro neočkované zavádět nechce. Nebudou se však uznávat samotesty a antigenní testy, lidé se budou moci například v restauracích prokazovat očkováním, proděláním nemoci nebo PCR testem. Studenti vysokých škol také budou od pondělí 15. listopadu nosit respirátory i během výuky. U neočkovaných pracovníků nemocničních zařízení se zavádí povinné testování, a to denně.

Zdroj: CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu