Mrazivá covidová předpověď. Podle imunologa Hořejšího už nepomůže ani když se všichni naočkují

 Koronavirus 
18. listopadu 2021 13:55 / Marie Popelková
  479
📷
1 fotografie v galerii
Epidemie se rozšířila nekontrolovatelným způsobem, je přesvědčený imunolog Václav Hořejší Depositphotos
Imunolog Václav Hořejší vidí současnou pandemii v černých barvách. A to doslova. I kdyby se podle něj nyní všichni naočkovali, situaci to prý nezachrání. Čeká nás údajně ještě větší průšvih než na jaře.

Současná čísla nově nakažených se za dva až tři týdny projeví v nemocnicích. Nepomůže ani avizované zpřísnění podle bavorského modelu – tedy konec uznávání testů – ale jedině lockdown pro všechny, prohlásil ve vysílání CNN Prima News.

 „Obávám se, že se řítíme do velkého průšvihu, možná většího než na jaře. Už teď jsme na polovině kritických čísel. A úterní nárůst se v nemocnicích projeví nejdříve za dva týdny,“ upozornil ve vysílání Václav Hořejší.

Podle něj se tomu nyní už nedá zabránit. „I kdybychom teď udělali všechna možná opatření, tedy zítra by se všichni naočkovali a udělal by se lockdown. Epidemie běží samospádem a příslušné procento infikovaných se octne za dva až tři týdny v nemocnicích. Těžko se s tím dá něco dělat,“ upozornil.

Podle odborníka končí na JIP stále především starší lidé a neočkovaní. Těm, kteří očkovaní jsou, už pak imunita vyprchala. „Je důležité, aby si nechali dát třetí dávku,“ zdůraznil imunolog.

Vláda se ve čtvrtek chystá zpřísnit opatření podle bavorského modelu. To znamená, že se pro vstup do restaurací nebo na hromadné akce přestanou uznávat antigenní i PCR testy. Podle Hořejšího je ale i na bavorský model už pozdě. „Epidemie se rozšířila nekontrolovatelným způsobem. Jestli do restaurací nebo služeb přijde víc nebo míň lidí, kteří nejsou očkovaní, to situaci příliš nezmění,“ podotkl.

Zároveň ale uznal, že to je prostředek nátlaku na lidi, aby se nechali očkovat. Rozhodující význam ale mít nebude. Doporučuje tak okamžitý lockdown, který by platil pro všechny.

„Jistojistě by zabralo to, čemu jsme říkali trochu nesprávně lockdown hned na začátku epidemie, tedy v březnu loňského roku. Potřebujeme zásadní omezení pohybu osob všude, tedy včetně práce, aby se neshromažďovaly ani malé skupiny osob. Kdyby se toto použilo na dva až tři týdny, mělo by to efekt,“ zdůraznil Hořejší. Řešením je podle něj proočkovanost téměř 100 procent dospělé populace, jako se to podařilo v Portugalsku.

Expert také doporučuje znovuzavedení nouzového stavu. „Aby mohla vláda nařídit povinné očkování a nějaká výrazná omezení. To se ale podle mě nestane. Ti, kteří jsou za to zodpovědní, doufají, že se to vyřeší nějak samo a že nebude potřeba dělat nějaká velká opatření. Zkrátka že epidemie přestane tolik stoupat. To mají pravdu, ale je otázka, kolik to bude stát mrtvých a jestli se to stane předtím, než dojde k zahlcení nemocnic a JIP,“ obává se Hořejší.

Zdroj: CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Přesolené jídlo nemusí letět hned do koše. Chuť můžete spravit dalšími přísadami

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu