Odborníci varují rodiče, aby dětem nedávali respirátory. Příliš zatěžují jejich plíce

 Koronavirus 
18. listopadu 2021 14:52 / Naďa Stehlíková
  19
📷
1 fotografie v galerii
Respirátory by malé děti nosit neměly, představují příliš velkou zátěž pro jejich plíce Shutterstock
Poud máte malé děti a v rámci bezpečnosti jim dáváte klasický respirátor, děláte obrovskou chybu, tvrdí odborníci. Respirátor totiž dětem zbytečně zatěžuje plíce. Ve výsledku jim tak můžete uškodit.

S důrazným varováním přišla v pondělí společnnost SPUR, která se zabývá výrobou ochranných dýchacích pomůcek. Klasický respirátor, byť i v menší velikosti, totiž není testovaný pro dětské plíce a organismus dětí zbytečně zatěžuje. Firma upozorňuje na to, že někteří výrobci nekale prodávají zmenšeniny certifikovaných respirátorů jako dětské. Porušují tak legislativu a stanovy EN149, kde i sebemenší změna v materiálu nebo velikostech podléhá nové certifikaci.

„Málokdo z rodičů ví, že respirátory, ať už třídy FFP3 nebo FFP2, nejsou vůbec vhodné pro dětské plíce a ani pro děti nejsou testovány,“ upozornil obchodní manažer společnosti SPUR David Pospíšil a vysvětlil, že slovní spojení „dětský respirátor“ je poněkud zavádějící, protože legislativně takový produkt neexistuje.

„Respirátor je totiž definovaný jako pracovní pomůcka ve znečištěných provozech. Zpravidla čím vyšší je efektivita filtrace respirátoru, tím větší je tlakový odpor, který ztěžuje dýchání pro dospělého,“ dodal Pospíšil. Při dýchání přes respirátor jsou tedy dětské plíce namáhány ještě mnohem víc, což potvrzují i vědci z oboru.

„Tuto problematiku nemá vyřešenou žádná země na světě a neexistuje norma, která by upravovala parametry respirátoru odpovídající dětským plicím,“ potvrdil Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

Zdroj: SPUR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu