MUDr. Roman Šmucler: Zažíváme kombinaci strachu a víry ve všemocný stát. Němci opět podléhají masové psychóze

 Koronavirus 
19. listopadu 2021 15:13 / Stanislav Koudelka
  3
📷
1 fotografie v galerii
Roman Šmucler se vyjádřil ke koronavirové situaci  Se soulasem R. Šmuclera
Testy ve školách, jednou týdně testování neočkovaných zaměstnanců ve firmách, od 22. listopadu do restaruace či ke kadeřníkovi pouze s potrvzením o očkování nebo prodělané nemoci covid-19. Nová nařízení vlády mají zpomalit pandemii koronaviru v Česku. Část veřejnosti nesouhlasí, hovoří o zásahu do soukromí. Ještě tvrdší opatření ale zřejmě zavede Německo.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznámil konec uznávání testů na hromadných, sportovních i kulturních akcích. „Bude třeba očkování nebo potvrzení o prodělaném covidu v posledních 180 dnech,“ řekl v České televizi. Je to tedy podobný model, který už platí v sousedním Rakousku.

Ještě dál chce ale zajít Německo. Neočkovaný nebude smět bez negativního testu jezdit veřejnou dopravou, v práci žádný kontakt s dalšími lidmi. Spolkový sněm už schválil novelu zákona o potírání infekčních chorob, díky které bude moci nastolit nové restrikce. Čeká se na posvěcení Spolkové rady zastupující jednotlivé spolkové země, hlavní slovo pak bude mít parlament. 

Vše se děje na základě varování Kochova institutu o tom, že se země blíží ke stavu noze. „Pokud nyní nezpřísníme, čekají nás vážně otřesné Vánoce,” sdělil podle Berliner Zeitung ředitel této vědecké instituce Lothar Wieler.

Německé záměry samozřejmě rezonují i v Česku. Tím spíše, že se vláda v demisi západním sousedem často inspiruje. „Celé dětství jsem si říkal, jak mohli Němci ve 20. století opakovaně podlehnout masové psychóze. A už to zažívám. Kombinace strachu a víry ve všemocný stát. Což takhle zkusit, pro změnu, jít parlamentní cestou?“ napsal si na Twitter MUDr. Roman Šmucler. Ještě doplnil, že „právní stát by učinil očkování povinným.“

V diskusi pod jeho postem se během chvíle ukázalo, jak je národ rozdělen a jak moc se dělí na očkované a takzvané antivaxery. „Nejsme o nic pozadu. Počínaje dneškem u nás totalita silně klepe na dveře a zdá se, že už do dveří i vstoupila,“ napsal si například jeden z diskutujících. Je vůbec možné, aby nastupující vláda dala národ zase dohromady? A jak?

Zdroje: Twitter, Berliner Zeitung, Česká televize.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu