Nemocnicím docházejí léky proti covidu. Zásoby už vydrží jen dva týdny

 Koronavirus 
20. listopadu 2021 06:28 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
V mnoha nemocnicích došly protilátkové léky na covid Depositphotos
Nemocnice a lékárny po celém Česku hlásí nedostatek protilátkových léků proti covidu. Aktuálně by zásoby v lékárnách měly vystačit tak na dva týdny. Ministerstvo zdravotnictví objednalo další várku.

Ministerstvo zdravotnictví objednalo další dodávky monoklonálních protilátek, tedy léků, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Dorazit by měly příští týden. V pátek to řekl mluvčí ministerstva Daniel Köppl. V některých nemocnicích léky už zcela chybí. Fakultní nemocnice Motol, která spolu s FN Brno distribuuje lék od firmy Regeneron, podle vedoucího tamní lékárny Petra Horáka zastavila předávání léků do dalších nemocnic. „Bohužel už nemůžeme dalším nemocnicím dodávat nic, informovali jsme o tom všechny nemocniční lékárny,“ sdělil ČTK Horák.

Nemocnice jenom za listopad rozdělila ostatním nemocnicím přes 4300 dávek. Motolská nemocnice léky podle informací praktických lékařů dál podává, termíny jsou ale zaplněné. Druhý lék od firmy Eli Lilly distribuuje ostatním nemocnicím Fakultní Thomayerova nemocnice.

Podle Köppla v Česku ještě je asi 9000 dávek, nyní se přerozdělují. „K 15. listopadu měly lékárny 11 797 dávek, nyní by měla být zásoba asi 9000 dávek,“ napsal Köppl. Týdně se podle něj spotřebuje asi 2500 až 3000 dávek, což by i s rezervou mělo vystačit na další dva týdny.

V příštím týdnu by do Česka měly dorazit další, celkem se podle Köppla jedná asi o 24 000 dávek. Nově by si léky podle mluvčího měly objednávat samy nemocniční lékárny.

O nedostatku léků na svém webu informovala příbramská nemocnice. „Jsme nuceni oznámit, že od pondělí 22. listopadu je pozastavena aplikace monoklonálních protilátek proti SARS-CoV-2 z důvodu jejich nedostatku v rámci České republiky,“ uvedla.

Upozornila na to na Twitteru  i středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Proč se bude muset zastavit aplikace v nemocnicích? Proč není dostatek něčeho, co funguje?“ napsala.

Později doplnila, že podle jejích informací by bamlanivimabu mělo do Česka dorazit 23. listopadu 500 balení a lék od Regeneronu přijde 10. prosince.

Monoklonální protilátky se podávají nakaženým ve formě infuze. Brání šíření viru v těle a chrání před vážným průběhem nemoci. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění.

Pacient je může dostat asi v 80 nemocnicích, které mají urgentní příjem, na základě žádanky od praktického lékaře či specialisty.

Experimentální léky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, jedna infuze stojí zhruba 60 000 korun. Přibližně podobnou částku, 53 000 korun, zdravotní pojišťovna platí za týden pobytu pacienta s covidem-19 na běžném lůžku, na jednotce intenzivní péče pak téměř 440 000 korun.

Právě hospitalizacím mají nové léky zabránit. Naproti tomu jedna dávka očkování včetně aplikace stojí řádově stovky korun.

Zdroj: České noviny.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu