Za prostořekost hrozila Okamurovi tučná pokuta. Musel se omluvit, jinak by čelil exekuci

 Zprávy 
12. listopadu 2021 11:06 / Marie Popelková
  4
📷
2 fotografie v galerii
Tomio Okamura se za „mediální žumpu“ omluvil Profimedia
Dal si na čas, ale hrozba stotisícové pokuty a exekuce nakonec přiměla Tomio Okamuru sklonit hlavu a za své výroky na adresu Ústavu nezávislé žurnalistiky se omluvit. Sám teď čeká na omluvu, a to za Pitomia. Takto lídra SPD označil týdeník Reflex. Ani jemu se ale do omluvy moc nechce.

Před čtyřmi lety označil Tomio Okamura server HlídacíPes.org, který provozuje Ústav nezávislé žurnalistiky, za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“. Okamuru tehdy rozčílil článek, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, pokud by částka přesáhla 100 tisíc korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a „spojený s penězi George Sorose“. „Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal tehdy mimo jiné Okamura.

Předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jiří Čurda letos v květnu uvedl, že „reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky“. Článek na serveru HlídacíPes.org sice podle Čurdy obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Potvrdil tak prvoinstanční verdikt, zamítl Okamurovo odvolání a rozhodl o tom, že Okamura musí na svém facebookovém profilu zveřejnit omluvu.

Server iDnes.cz koncem října informoval, že se Okamura neomluvil, jak mu to nařídil soud, a předseda SPD tak skončil v exekuci. Ve hře bylo docela dost peněz. Pokud by totiž Okamura soudem uloženou povinnost nesplnil, hrozila mu až stotisícová pokuta. Exekutor by mu následně mohl ukládat pokuty, které připadají státu, do doby, než by se omluvil. S omluvou si ale dal politik docela na čas, trvalo mu to prakticky půl roku. Celé znění Okamurovy omluvy si můžete přečíst ve fotogalerii pod článkem.

Podle serveru HlidaciPes.org byla exekuce ze strany Ústavu nezávislé žurnalistiky součástí snahy o obranu nezávislých médií. „Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl na  webu zakladatel serveru a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

I Okamura se ale možná dočká omluvy, a to ze strany týdeníku Rexlex. Ten ho v roce 2012 přejmenoval na Pitomia. O omluvě už pravomocně rozhodl pražský vrchní soud letos v květnu. Výraz Pitomio je podle odvolacího senátu vulgární zkomoleninou politikova jména, která může zasáhnout do jeho osobnostních práv. Okamura zároveň žádal odškodnění ve výši 300 tisíc korun, tento požadavek ale soud zamítl.

Zdroj: iDnes.cz, iRozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu