Prezident Zeman bude volit, ovšem jinde, než je to obvyklé. Dal na rady lékařů

 Zprávy 
08. října 2021 09:51 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Miloš Zeman musí kvůli zdraví změnit plány Depositphotos
Češi mohou dnes a zítra rozhodnout o složení nové Sněmovny. Volby startují úderem 14. hodiny. První den se volební místnosti uzavřou ve 22.00 hodin, v sobotu pak mohou voliči odevzdat svů hlas v době od 8.00 do 14.00 hodin. Volit bude i prezident Zeman, jehož zdraví se v posledních dnech stalo hodně diskutovaným tématem.

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková prohlásila, že Zemanovy zdravotní problémy souvisejí s alkoholickou jaterní cirhózou a hned byl oheň na střeše. Kancelář prezidenta okamžitě podobné spekulace odmítla s tím, že jde o lži a dezinformace. Zástupci Hradu vyvrátili i to, že má být zdravotní stav prezidenta vážný. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se hlava státu pilně připravuje na povolební vývoj a na udílení vyznamenání 28. října. Původně měl dokonce národ vidět prezidenta, jak jde volit. Jenže ani toto se nakonec nevyplní.

Prezident Miloš Zeman v posledních letech chodil odvolit do volební místnosti v základní škole v pražských Stodůlkách. Naposledy se tu objevil během senátních voleb. Dnes ho tu ale neuvidíme. Rozhodl se totiž volit netradičně přímo v Lánech. „Prezident republiky Miloš Zeman bude volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v pátek dne 8. října 2021 na zámku v Lánech. Profesor Miroslav Zavoral nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel,“ informoval Jiří Ovčáček. Dodal, že na základě doporučení profesora Miroslava Zavorala bude upravován i další program prezidenta republiky.

To ale znamená, že si prezident musel vyřídit volební průkaz, a to nejpozději do středečního odpoledne. Podle Ovčáčka prezident volební průkaz má. Kdy přesně o něj požádal, už ale Hrad nesdělil. „To je absolutně nedůležité, a proto neočekávejte žádnou odpověď. Důležité je, že pan prezident půjde volit,“ poznamenal Ovčáček.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště. Už ve středu mohli do Sněmovny hlasovat lidé v karanténě nebo v izolaci. Této možnosti nakonec využilo 1600 lidí. Největší zájem o volby drive-in byl v Praze, nejmenší pak v Karlovarském kraji.

Společně s volbami do Poslanecké sněmovny se v pátek a v sobotu konají ve více než dvaceti městech a obcích České republiky místní referenda. Občané v nich budou rozhodovat mimo jiné o výstavbě obchodních či průmyslových zón, kanalizace, zimního stadionu, obchvatu obce, relaxační zóny, požární zbrojnice i jelení obory. Lidé mohou ovlivnit osud nemocnice, opravu zámku, kácení stromů, rozšíření lomu nebo podobu křižovatky.

Zdroj: Hrad.cz, irozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princ Harry a Meghan se chystají na Vánoce do Anglie za královnou. Její zdravotní stav je předmětem...

Styl

Esenciální oleje proti stárnutí pleti, které je vhodné s přibývajícím věkem používat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu