České poště hrozí ekonomický kolaps. Podnik se snaží zachránit prodejem nemovitostí

 Zprávy 
21. listopadu 2021 07:23 / Marie Popelková
  34
📷
1 fotografie v galerii
Česká pošta se snaží svoji situaci vylepšovat kromě jiného prodejem již nepotřebných budov Česká pošta
Pokud si někdo myslel, že podnik jako Česká pošta se nemůže otřást v základech, mýlil se. Generální ředitel České pošty Roman Knap přiznal, že pokud nedojde ke změně struktury, podniku hrozí ekonomický kolaps.

Česká pošta letos cílí na ztrátu 800 milionů korun, což je zhruba o půl miliardy korun méně než loni, uvedl ředitel Knap v televizním rozhovoru s ekonomickým analytikem Lukášem Kovandou. Přesto prý jeden z největších zaměstnavatelů v zemi nechystá propouštění ani žádné zdražování svých základních služeb typu zasílání dopisů a zásilek. 

Dodatečné náklady pandemie, jež se do ztráty promítají též, vyčíslil šéf České pošty za uplynulých dvanáct měsíců na zhruba 70 milionů korun. Pošta doplácí na to, že počínaje rokem 2018 z různých důvodů neobdržela od státu platbu za poskytování univerzálních služeb čítající 1,5 miliardy korun ročně. Dohromady tak podnik nyní kvůli tomu přichází už takřka o šest miliard korun, vypočetl Knap.

Knap uvedl, že Česká pošta je letos dostatečně připravena na tradiční adventní nápor. Balíky bude podle jeho předběžných slov schopna odbavovat ještě 21. prosince, což je pozdější datum, než jaké zatím zveřejnila konkurence.

Generální ředitel České pošty ovšem potvrdil dřívější varování, o němž již média informovala, že pokud nedojde k významné změně ve struktuře podniku, hrozí mu ekonomický kolaps. Struktura by nově měla vypadat tak, že dojde k striktnímu oddělení dotovaných a komerčních aktivit České pošty, přičemž dané dvě části se rozdělí do dalších podčástí.

V příštím roce Česká pošta navzdory nárůstu nákladů a obecné inflaci neplánuje zdražování svých základních služeb typu zasílání dopisů a zásilek. Nechystá se ani propouštět. Finančně se svoji situaci snaží vylepšovat kromě jiného prodejem již nepotřebných budov, což je vzhledem k současným cenám nemovitostí a úrovni technologického rozvoje ekonomicky opodstatněný krok.

Snížení počtu poboček takové, jež by stále bylo v souladu s příslušnou legislativou EU, by podle Knapa přineslo podniku úsporu zhruba jedné miliardy korun, musí k němu však existovat politická vůle. Pobočky České pošty zejména na venkově plní roli míst sociálního kontaktu, senioři hojně využívají pošt k osobnímu vybírání svých důchodů.

Česká pošta zaměstnává necelých 28 tisíc pracovníků a patři mezi čtyři největší zaměstnavatele v zemi, vedle automobilky Škoda Auto, Agrofertu a Českých drah.

Zdroj: tn.nova.cz, Česká pošta.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Přesolené jídlo nemusí letět hned do koše. Chuť můžete spravit dalšími přísadami

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu