Uchazeči o Hrad chybují na sociálních sítích. A hrozí jim tučná pokuta

 Zprávy 
27. září 2017 04:23 / Jitka Jahodová
  2   0
Zájemci o Hrad nemají náležitě označeny facebookové stránky Shutterstock
Pro uchazeče o prezidentskou funkci platí během kampaně obdobná pravidla jako pro politické strany a hnutí. Týká se to i oficiálních profilů na sociálních sítích, které musí mít zájemci o Hrad náležitě označeny.
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Informace o zpracovateli a zadavateli však chybí na stránkách několika z nich. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí za to přitom mohou dostat pokutu až 100 tisíc korun.

Z pohledu na oficiální profily zájemců o Hrad vyplývá, že povinné údaje chybí na facebookových stránkách předsedy Asociace obranného průmyslu a člena Realistů Jiřího Hynka, lékaře Marka Hilšera, herečky Jany Yngland Hruškové či producenta a předsedy strany Rozumní Petra Hanniga. „Děkuji za zprávu. Údaje doplním,“ reagoval na zprávu serveru iROZHLAS.cz ohledně chybějícího označení například Hynek z Realistů. V době publikace textu se posléze náležité údaje objevily jak na jeho facebooku, tak na stránce "Hynek 2018".

Zákonné označení podle svých slov doplní také Hilšer. Nemá ho zatím ani na svém webu "Marek na Hrad". „Tyto náležitosti v nejbližší době uvedu na webu. Děkuji za upozornění a vynasnažím se záležitost vyřešit. Není za tím úmysl nic skrývat,“ popsal.

Oficiální účty na sociálních sítích všech uchazečů o prezidentské křeslo musí podle nových pravidel platných od začátku roku 2017 obsahovat informaci o zadavateli a zpracovateli.

Náležitě označenou facebookovou stránku má naopak třeba bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Podle jeho mluvčí Lenky Pastorčákové nebyla předchozí konzultace s dohledovým úřadem potřeba. „Vycházeli jsme z doporučení našich právníků, podle kterých takovéto značení jednoznačně vyplývá z výkladu příslušného zákona,“ popsala.

Správně označený facebook mají i další kandidáti - adept Občanské demokratické aliance (ODA) Vratislav Kulhánek nebo podnikatel a skladatel Michal Horáček. „S nutností označit veškerou propagaci jsme počítali, takže například i na našich kampaňových plackách je na zadní straně nalepená cedulka s údaji o zadavateli a zpracovateli. To samé se týkalo sociálních sítí,“ popsal Horáčkův mluvčí Jiří Táborský.

S úřadem prý pravidla předem konzultovali. „Potřebovali znát jejich stanovisko v určitých případech, kde zákon není zcela jednoznačný, například ve věci podoby transparentního účtu. Komunikace probíhala bez problémů,“ doplnil Táborský.

Horáček i Drahoš mají zároveň i svůj prezentační web. Ačkoli Horáček má informaci o zadateli a zpracovateli viditelně na stránkách uvedenou, u Drahoše nelze dohledat.

Povinné údaje obsahuje i oficiální facebookový profil současného prezidenta Miloše Zemana. Zřídil si také propagační web nazvaný "Zeman znovu 2018", informace o zadavateli a zpracovateli je uvedená v zápatí stránky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co se stane s vaším tělem, když se předávkujete růžovými pilulkami proti bolesti?

Dům a zahrada

Nenechte záhony ležet ladem. Poradíme, co sázet v srpnu

Zavřít reklamu