Strany a hnutí zúčtovávají volební kampaně. Kde mají deficit a kdo nejvíce utrácel?

Nejvíce peněz dosud za kampaň utratila ČSSD
 Zprávy 
19. listopadu 2017 04:09 / Česká televize
  5   6
Strany a hnutí finalizují vyúčtování předvolební kampaně. TOP 09 či Piráti chtějí závěrečnou zprávu odevzdat do Vánoc, na zbytek si bude muset Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí počkat nejspíš až do příštího roku.
Nejnovější

Hypotéky jdou na dračku. Důvodů je hned několik

Největší deficit na volebním účtu má zatím ODS a hnutí ANO, kterému chybí bezmála polovina výdajů. Lhůta pro odevzdání vyúčtování kampaně vyprší 22. ledna.

Polovinu ohlášených výdajů na kampaň na svém volebním účtu zatím vykazuje hnutí ANO. Ačkoli by mělo atakovat devadesátimilionovou hranici, aktuální stav jeho účtu je 46 milionů korun. Podle mluvčího hnutí Vladimíra Vořechovského je to dáno dlouhou dobou pro splatnost faktur, s dodržením lhůty by ale podle něho neměl být problém.

Nejvíce peněz tak dosud za kampaň podle údajů na transparentním účtu utratila ČSSD, a to 75 milionů korun. Ve volbách do sněmovny přitom skončila s nejhorším výsledkem za posledních dvacet let. Podle původních odhadů by se přitom měla vyšplhat v konečných nákladech přes 80 milionů korun.

Přes 20 milionů korun by mělo přibýt také na transparentní účet ODS, ta vykazuje zatím náklady za zhruba 57 milionů korun, podle původních odhadů by přitom měla utratit až 80 milionů korun. Strana podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury vše doplní včas.

Zhruba „na svém“ jsou už nyní komunisté. Na volebním účtu mají náklady ve výši 31 milionů korun. „Odpovídá to zhruba tomu původnímu odhadu 30 milionů,“ řekl místopředseda KSČM a znovuzvolený poslanec Jiří Dolejš. Některé výdaje musí strana podle něho ještě doplnit, částka by se však už razantně zvýšit neměla.

V rozhraní avizovaných nákladů se pohybuje také TOP 09, její kampaň dle údajů z transparentního účtu vychází na 67 milionů korun. Strana plánuje předložit závěrečné vyúčtování kampaně za měsíc.

Interní limit naopak přesáhli lidovci. Zatímco původně chtěli za kampaň utratit 30 až 40 milionů korun, už nyní evidují na transparentním účtu výdaje ve výši 48 milionů korun. Sekretář KDU-ČSL Pavel Hořava, který má na starosti finance strany, navíc počítá s tím, že by se finální výdaje mohly vyšplhat až na 54 milionů korun.

Předpokládanou sumu za kampaň naopak dodrží Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Starostové a nezávislí i Piráti. SPD má na účtu výdaje za zhruba 17 milionů korun, STAN se pohybuje kolem 43 milionů korun, Piráti zas bezmála 9 milionů korun.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Postavu jako proutek můžete mít i vy. Stačí vědět, kolik kalorií můžete v závislosti na věku přijmout

Dům a zahrada

Skromná dřevina, která nejen skvěle vypadá, ale i perfektně léčí

1. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

2. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

3. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby

4. Helena Zeťová překvapila. Neuhodnete, jakou má zálibu

5. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě