Menšinovou vládu ANO preferuje téměř polovina Čechů

Bleskový průzkum odhalil, že je společnost rozdělená
 Zprávy 
24. listopadu 2017 04:36 / Median, ČRo
  1   7
Zajímavý výsledek přinesl bleskový průzkum společnosti Median. Podle něj si téměř polovina veřejnosti přeje menšinovou vládu hnutí ANO s podporou dalších stran. Průzkum zpracovala společnost Median pro Český rozhlas.
Nejnovější

Hypotéky jdou na dračku. Důvodů je hned několik

Z bleskového průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 081 lidí, zároveň vyplynulo, že nejčastěji si lidé přejí vládu Andreje Babiše opřenou o SPD a KSČM. Kabinet, který by podporovali komunisté, by ale vadil 49 % lidí.

Konkrétně by pak menšinovou vládu hnutí ANO podpořilo 44 % lidí. Čtvrtina populace si myslí, že by se měla opírat o podporu SPD a KSČM. Pětina lidí by pak preferovala podporu jiných stran. „Koaliční kabinet ANO a ODS si přeje 15 % obyvatel," řekl Martin Buchtík ze společnosti Median.

Podle Buchtíka je zjevné, že veřejnost je velmi rozdělená a nejednotná. „Ta situace je pro ně nepřehledná," poznamenal Buchtík.

Vládu podpořenou komunisty si nepřeje 49 % dotázaných. Nevadilo by to ale 47 % respondentů. Kabinet opřený o hlasy KSČM odmítají nejčastěji mladí lidé a ti s vyšším vzděláním. „Jsou to tradičně voliči pravice nebo liberálních stran. Z druhé strany méně často voliči KSČM a starší lidé,“ vysvětlil Buchtík.

Záměr vytvořit menšinový kabinet oznámil šéf hnutí ANO Andrej Babiš už týden po volbách. Jako jejich vítěz prý nedostal šanci na sestavení vlády, protože ho ostatní strany odmítly.

Novou vládu by měla mít Česká republika asi v polovině prosince. Jak informovala Česká televize, prezident Miloš Zeman hodlá lídra ANO Andreje Babiše jmenovat 6. prosince, tedy na Mikuláše, premiérem. V pátek 15. prosince by pak měl jmenovat celý kabinet.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Postavu jako proutek můžete mít i vy. Stačí vědět, kolik kalorií můžete v závislosti na věku přijmout

Dům a zahrada

Skromná dřevina, která nejen skvěle vypadá, ale i perfektně léčí

1. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

2. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

3. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby

4. Helena Zeťová překvapila. Neuhodnete, jakou má zálibu

5. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě