Blbá nálada je pryč? Češi trhají rekordy

Podle expertů Češi svou štědrostí z postkomunistických států vyčnívají
 Zprávy 
26. prosince 2017 04:42 / Shutterstock
  3   4
Loni Češi a tuzemské firmy poslali na charitativní účely nejvyšší částku v moderní české historii, celkem 7,5 miliardy korun. Někteří politici hovoří o blbé náladě ve společnosti, solidarita Čechů ale trhá rekordy.
Nejnovější

Žebříček nejlepších zemí k životu na světě. Jak se umístila Česká republika?

Letošní vybraná částka je zhruba o půl miliardy více než v předchozím roce a asi 2,7krát více než na začátku milénia. Objem darů tak roste rychleji než ekonomika.

Drobní dárci se přitom dobrovolně vzdali téměř dvou miliard korun. A to ještě spousta lidí daruje peníze, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky počítají. Odhaduje se tak, že celková částka bude dvojnásobná. Firmy pak přispěly rekordními 3,7 miliardy korun.

Podle expertů Češi svou štědrostí z postkomunistických států vyčnívají. A pokračují v tradici filantropie svých předků z dob první republiky. „Češi jsou i ve srovnání s okolními zeměmi poměrně štědří. Zatímco v uplynulých letech darovali zejména v případě katastrof, nyní statistiky ukazují, že nejvíce k dárcovství oslovuje podpora nemocných, handicapovaných a lidí v obtížných sociálních podmínkách,“ upřesňuje Klára Šplíchalová, ředitelka společnosti Fórum dárců.

„Češi zaslouží pochválit. Každým rokem roste počet lidí, kteří podpoří dobrou věc. Nám letos přibylo více než 3,5 tisíce pravidelných dárců,“ přitakává Tomáš Vyhnálek z organizace Člověk v tísni, která tak má již přes 24 tisíc dárců, kteří přispívají každý měsíc. Dohromady v letošním roce poslali 75 milionů korun, což je o zhruba deset milionů více než loni. Zhruba stejný obnos pak darovali lidé nárazově.

Ještě větším počtem pravidelných dárců se může pochlubit Nadace Charty 77, která spravuje Konto Bariéry. Je jich kolem 40 tisíc. Další tisíce lidí pak posílají peníze v rámci jednorázových sbírek. Například na bionickou ruku Honzovi, Davidovi a Jonášovi. „Tyhle konkrétní sbírky jsme vyhlásili s podporou zpravodajských pořadů České televize a měly obrovský ohlas. Za čtyři dny po odvysílání první reportáže byla na účtu veřejné sbírky celá potřebná částka pro Honzu – 1,2 milionu korun. Úžasným tempem postupuje sbírka dál,“ říká výkonná ředitelka nadace Božena Jirků. Dohromady Konto Bariéry vybere zhruba 70 milionů ročně.

„Prokazatelně je vidět, že darů fyzických osob roste, ale podle našeho názoru stále poměrně velká část zůstává v nezměřitelné anonymitě veřejných sbírek, dobrovolnických aktivit a mezilidské pomoci v sousedských vztazích,“ doplňuje další rozměr solidarity Jan Dolínek z Centra Paraple. 

Charitativní organizace se zkrátka shodují, že se štědrostí a solidaritou Čechů to není vůbec špatné. A také na tom, že spojenectví mezi dárci a charitou je čím dál pevnější, „blbé náladě“ navzdory.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Nejrychlejší last minute diety, které opravdu fungují

Dům a zahrada

Jak využít maliny, borůvky nebo rybíz? Udělejte si kompot, džem nebo šťávu

1. Selena Gomez odnesla čistku na Twitteru nejvíc ze všech celebrit

2. Poznáte školačku? Hvězda Primy slaví jubileum

3. Bára Mottlová je na Sardinii s přítelem, jehož identitu pořád tají

4. Tahle misska bude pracovat pro Pradu a Gucci

5. Kim Kardashian vydělala přes 100 miliónů za 5 minut