Autobazary zákazníky podvádí ve velkém, zjistila kontrola

 Zprávy 
20. ledna 2018 04:58 / Marie Popelková
  1   3
Koupit si auto v bazaru je velké riziko Ilustrační foto
Jít si pořídit auto do bazaru se v České republice rovná velkému hazardu. S vysokou pravděpodobností vám tu totiž prodají auto s přetočeným tachometrem nebo po bouračce, o kterém vám však budou tvrdit, že je nehavarované. I takové závažné nedostatky zjistila kontrola České obchodní inspekce (ČOI).
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Poslední kontrola ČOI odhalila, že nekalých obchodních praktik se při prodeji ojetých aut dopouští více než polovina autobazarů, konkrétně téměř 60 procent. Během přibližně pěti měsíců zkontrolovali inspektoři 65 autobazarů po celém Česku.

Doslova katastrofální situace byla ve Středočeském kraji a v Praze, kde ani jeden z kontrolovaných autobazarů nebyl v pořádku! O moc slavnější to nebylo ani v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde kontroloři odhalili problémy u 71,4 procenta prodejců a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji bylo hříšníků 70 procent. V Plzeňském a Karlovarském kraji inspekce odhalila problémy u 57,1 procenta kontrolovaných autobazarů a v Jihočeském kraji a na Vysočině se nekalých praktik dopustil každý druhý prodejce ojetin. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji zjistila ČOI problémy u 44,4 autobazarů a nejlépe na tom byly firmy v Ústeckém a Libereckém kraji, kde se nepoctivých machinací dopustilo 25 procent autobazarů.

"Situace se oproti roku 2016 nezlepšila. Obchodníci i nadále používají klamavé, nebo jiné nedovolené obchodní praktiky, které zásadním způsobem poškozují spotřebitele," konstatoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Na 27 vybraných vozidel si posvítili také soudní znalci a nestačili se divit. U třetiny vozidel byl přetočený tachometr, a to i o několik desítek tisíc kilometrů, v osmi případech znalci zjistili, že na autech byly prováděny rozsáhlejší opravy (např. po havárii). Rovněž ani tato skutečnost nebyla předem spotřebiteli sdělena. Prohřešků ale bylo podstatně více.

"Česká obchodní inspekce uložila ve sledovaném období 24 pokut v celkové hodnotě 860 tisíc korun. Prodej ojetých vozidel je stále problematický a dochází při něm k používání nekalých obchodních praktik, kdy spotřebitel není informován vůbec nebo je informován mylně o podstatných údajích, které jsou pro něj zásadní při rozhodování o případné koupi ojetého vozidla," uzavřel mluvčí ČOI.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Sportka v Československu: Kdy se losoval první výherce a kolik se dalo vyhrát pěněz?

Dům a zahrada

Na zasněžené silnici je třeba změnit styl jízdy

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu