Alkoholové excesy jsou prý minulostí. Zákaz alkoholu ve sněmovně se proto ruší

 Zprávy 
24. ledna 2018 04:27 / Jitka Jahodová
  15   18
Poslanci jsou dospělí lidé, zdůvodňuje změnu Vondráček  Shutterstock
Během jednání poslanců se do dolní komory Parlamentu vrátí alkohol, rozhodl o tom v úterý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. S účinností k 23. lednu zrušil rozhodnutí z března 2014, kterým tehdejší předseda Jan Hamáček z ČSSD zakázal prodávat alkohol ve sněmovních objektech během jednání pléna sněmovny.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

O zákaz prodeje alkoholu v prostorách Poslanecké sněmovny v roce 2014 usilovalo právě hnutí ANO. Úterní rozhodnutí ruší zákaz podávání alkoholu po dobu jednání pléna dolní komory ve všech restauračních zařízeních v budovách sněmovny.

Zákaz prodeje alkoholu prosazovala hlavně tehdejší místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. „S účinností od 7. března 2014 stanovím, že ve dnech, kdy jedná Poslanecká sněmovna, je ve všech gastronomických a klubových zařízeních Poslanecké sněmovny zakázáno podávat alkoholické nápoje, a to od počátku jejich otevírací doby až do skončení jednacího dne,“ stálo v původním Hamáčkově rozhodnutí.

To se novým rozhodnutím předsedy Radka Vondráčka ruší. „Ve sněmovně je nyní pres 120 nových poslanců a máme nové volební období. Doufám, že některé alkoholové excesy jsou už minulostí. Navíc samotný zákaz konzumaci nezamezil, což jsme byli několikrát taky svědky,“ napsal serveru iROZHLAS.cz předseda Vondráček.

„Ve sněmovně se konají i společenské akce a já jako předseda sněmovny vždy musel povolit výjimku, aby si například výbor na nějakém slavnostním zasedání mohl dát přípitek. Do sněmovny také přichází celá řada hostů, na které se zákaz také vztahoval,“ dodal Vondráček.

Podle předsedy sněmovny lze zákaz případně odvolat. „Doufám, že jsou poslanci dospělí lidé a ví, že se v práci nepije. A jestliže při řízení schůze zjistím, že je někdo pod vlivem alkoholu a potvrdím si, že konzumoval v restauraci, zákaz znovu okamžitě zavedu. Řekněme tedy, že jsou všichni v podmínce.“

Hamáčkovo nařízení v roce 2014 kritizoval tehdejší předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek, podle kterého snižuje vážnost sněmovny. „Populisticky se snaží potvrdit něco, co není pravda,“ řekl tehdy novinářům Kalousek.

Podle něho poslanci v práci alkohol nepijí. Kalousek podotkl, že poslanecký mandát je stálý. „To nařízení do důsledku vzato je, že všichni poslanci jsou 365 dní v roce 24 hodin denně vázáni abstinencí,“ dodal.

Hamáčkovo rozhodnutí o zákazu podávání alkoholu se ale vztahovalo jen na dny, kdy jednalo sněmovní plénum. „Má to být konec debaty o tom, zda se v Poslanecké sněmovně může nebo nesmí během jednání konzumovat alkohol. Myslím, že tímto rozhodnutím je to jasně vyřešeno,“ uvedl v roce 2014 šéf dolní komory.

Ve sněmovně je celkem osm gastronomických zařízení. Ceny alkoholu jsou nižší než v okolních malostranských restauracích.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu