Svateb s cizinci v Česku přibývá. O koho je největší zájem?

Z cizinců si čeští ženichové i nevěsty berou nejčastěji partnery ze Slovenska
 Zprávy 
13. února 2018 04:52 / Shutterstock
  1   3
Partnerů, kteří chtějí svůj vztah stvrdit i úředně, v posledních letech mírně přibývá. Loni si jen za první tři čtvrtletí dalo první manželský polibek 46 tisíc párů. A že láska nezná hranice, ukazuje i rostoucí počet mezinárodních sňatků a registrovaných partnerství.
Nejnovější

Hypotéky jdou na dračku. Důvodů je hned několik

Svateb, u nichž je jeden ze snoubenců cizinec, v Česku přibývá. V roce 2016 jich bylo 5200. Ještě o dva roky dříve se přitom cizí řečí mluvilo zhruba na čtyřech tisících svatbách.

„Z cizinců si čeští ženichové i nevěsty berou nejčastěji partnery ze Slovenska, v dalších pořadích už je to trochu zajímavější. Češky si ženichy hledají spíše na západě, konkrétně v Německu, Velké Británii nebo USA. U mužů jsou naopak po Slovenkách na druhém místě Ukrajinky, Rusky a Polky,“ uvádí Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu. 

V posledních letech také mírně roste počet uzavřených registrovaných partnerství. V roce 2016 si řeklo své ano 336 párů stejného pohlaví. Jen za první polovinu loňského roku dalších 171. Jenže podle Koalice za manželství možnost registrovaného partnerství nestačí a stejnopohlavní páry by měly dostat možnost klasického sňatku.

„Podle nás je láska jenom jedna. Neexistuje nějaká hetero nebo homo verze lásky. Manželství je takovým důležitým aktem, kdy dávají celému světu vědět, že si vybrali právě toho jednoho nebo jednu partnerku. To registrované partnerství vytváří z gayů a leseb vlastně občany druhé kategorie.,“ vysvětluje Radiožurnálu důvody za koalici Lucia Zachariášová. 

A možnost svatby pro homosexuální páry nemá jen symbolický význam. Zachariášová upozorňuje, že registrované partnerství má oproti sňatku celou řadu praktických nevýhod. „V registrovaném partnerství není nárok na vdovský důchod. Děti, pokud se jedná o partnera, který není jejich biologickým rodičem, tak nemají nárok na alimenty nebo na dědictví v případě, že by ten partner, který není jejich rodičem zemřel, nemají nárok na sirotčí důchod,“ dodává.

Poslanecká sněmovna se ale v současnosti žádným návrhem na zavedení svateb i pro stejnopohlavní páry nezabývá.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Postavu jako proutek můžete mít i vy. Stačí vědět, kolik kalorií můžete v závislosti na věku přijmout

Dům a zahrada

Skromná dřevina, která nejen skvěle vypadá, ale i perfektně léčí

1. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

2. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

3. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby

4. Helena Zeťová překvapila. Neuhodnete, jakou má zálibu

5. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě