خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Okamura nikdy neměl dostat reprezentující ústavní funkci

 Zprávy 
19. února 2018 04:34 / Jitka Jahodová
  0   10
Podle Rychetského bylo chybou jmenovat předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru místopředsedou sněmovny Česká televize
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Otázkách Václava Moravce řekl, že bylo chybou jmenovat předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru místopředsedou sněmovny. Jeho odvolání z funkce bude požadovat část poslanců na nejbližší schůzi dolní parlamentní komory, která začne 27. února.
Nejnovější

Tohle není pro českou ekonomiku dobrá zpráva

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se však obává, aby Okamurovy výroky o táboře v Letech nebyly jen záminkou pro vynucení odchodu nepohodlného politika. 

Když šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb, nenechaly reakce na sebe dlouho čekat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu. Okamura se později omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

„Ne jenom tato slova, ale všechna slova, na různých sociálních sítích, které Tomio Okamura a další představitelé jeho strany v posledních letech vylovily, vzbuzují v celé civilizované Evropě přinejmenším alarmující signál, co se to v České republice děje,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. 

„Vyzval jsem pana Okamuru, aby zanechal výroků, které mě velmi zraňovaly a zejména zraňovaly pozůstalé po obětech,“ připomněl další host OVM, ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. Zda ale bude hlasovat pro Okamurovo odvolání, Pelikán nepotvrdil.

„To záleží, jak se to celé vyvine, jak bude dál ty věci komentovat. Připadá mi, že odvolání je zneužití tématu k odvolání člověka, kterého chtějí tak jako tak odvolat,“ uvedl Pelikán s tím, že si nemyslí, že by post předsedy sněmovny byl významný.
 
„Je to funkce ústavní a reprezentující naši republiku,“ oponoval Rychetský. A ten považuje za chybu, že byl Okamura do funkce vůbec dosazen. „Tomio Okamura se ani neměl  místopředsedou sněmovny stát. V jiných zemích by se všechny ostatní demokratické síly spojily a v žádném případě by je do takové funkce nezvolily,“ řekl Rychetský. 

„S tím souhlasím a musím říct, že mě mrzí, že se to po volbách nestalo,“ zareagoval Pelikán, který však sám hlasoval pro jmenování šéfa SPD předsedou sněmovny. „Okamuru jsem volil do funkce sněmovny ale proto, že ostatní demokratické strany nás nechaly na holičkách a odmítli s námi kooperovat tak, aby vůbec Sněmovna byla sestavená,“ argumentoval Pelikán

„Do této funkce byl zvolen parlamentem demokraticky v tajné volbě člověk, jehož veřejně prezentované názory jsou skutečně xenofobní, rasistické, neonacistické a to nemluvím o populismu, kdy sami představitelé neví, jak by to chtěli realizovat, jsou to jen slova určená voličům, protože jsou líbivá,“ dodal Rychetský.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Styl

Vybrat dětem gumáky není jen tak. Nekvalitní holinky mohou být nebezpečné

Dům a zahrada

Pěstujte si mátu po celý rok. Víte, který druh je nejlepší a nejchutnější?

Zavřít reklamu