خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jak bydlí si státní zaměstnanci? Za hubičku

 Zprávy 
25. února 2018 04:45 / Jitka Jahodová
  4   4
Ministryně v demisi Alena Schillerová bydlela v centru Prahy za 5000 korun Česká televize
Za byt v pražské vile platila exředitelka SZÚ Jitka Sosnovcová 960 korun měsíčně a to včetně poplatků. O směšně nízkých cenách bydlení pro některé vysoce postavené zaměstnance se však mluví i v souvislosti s dalšími úřady a ministerstvy.
Nejnovější

Tohle není pro českou ekonomiku dobrá zpráva

Na rozhraní pražských čtvrtí Vinohrady a Vršovice se nachází areál zdravotního a lékového ústavu. Z druhé strany je vilová čtvrť, kde stojí dům se čtyřmi byty. Za jeden z nich o rozloze 53 metrů čtverečních platila Jitka Sosnovcová 960 korun měsíčně včetně všech poplatků. Podle NKÚ to nebyla odpovídající částka, ostatní zaměstnanci navíc za menší byty platili vyšší částky.

Ústav má obytné domy na dvou adresách s byty o velikosti od 18 do 53 metrů čtverečních. Zaměstnanci platili nájem od jednoho do pěti tisíc. Podle realitního makléře cenu ovlivňuje celá řada faktorů, jako je třeba stav bytu. Podle současných cenových map se v této lokalitě dá padesátimetrový byt sehnat v rozpětí 9 až 15 tisíc měsíčně.

Bývalá ředitelka SZÚ v pondělí v České televizi uvedla, že podle ní nájem odpovídal. Po výtkách kontrolorů ale ceny ústav zvýšil, v případě jejího bytu o 4 tisíce. Ústav nyní čeká výběrové řízení na nové vedení. „Musí tam přijít člověk, který bude krizovým manažerem. My sami tam pošleme vlastní kontrolu a budeme požadovat nápravu, ať už jsou to veřejné zakázky, nebo nájmy,“ slibuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Za levné bydlení byli dříve kritizováni také generální ředitel finanční správy Martin Janeček a tehdy ještě náměstkyně ministra financí Alena Schillerová, která nyní v demisi resort sama řídí. Oba měli služební byty na finančním ředitelství v centru Prahy, Janeček platil za garsonku měsíčně 1500 korun.

Martin Janeček bydlení v Lazarské ulici dál využívá, v současnosti však platí o tisícikorunu víc. „Generální ředitel platí za bydlení na ubytovně GFŘ 2464 Kč měsíčně, což je v souladu s vnitřními předpisy a rozpočtovými pravidly,“ uvedlo ředitelství pro ČT.

Ministryně v demisi Alena Schillerová se již z adresy v centru Prahy odstěhovala, předtím za byt s dispozicí 1+1 platila 5000 korun měsíčně. „Já bych chtěla zdůraznit, že to jsou ubytovny. Ministerstvo financí disponuje celou řadou ubytoven a tam se stanovují částky podle určitých parametrů,“ uvedla. Stanovení cen jen podle Schillerové odpovědností samotného Generálního finančního ředitelství. I tento resort ale chystá kontroly.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Styl

Vybrat dětem gumáky není jen tak. Nekvalitní holinky mohou být nebezpečné

Dům a zahrada

Pěstujte si mátu po celý rok. Víte, který druh je nejlepší a nejchutnější?

Zavřít reklamu