خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Kvůli mrazivému počasí se zvedla spotřeba zemního plynu o 30 procent

 Zprávy 
28. února 2018 04:52 / Jitka Jahodová
  0   2
Českou republiku sevřel krutý mráz Shutterstock
Aktuální mrazivé počasí významně zvyšuje spotřebu zemního plynu v Česku. Proti únorovému normálu je spotřeba v těchto dnech vyšší o 25 až 30 procent a činí 45 až 50 milionů metrů krychlových za den, uvedl mluvčí innogy Pavel Grochál.
Nejnovější

Tohle není pro českou ekonomiku dobrá zpráva

Více než polovina denního objemu je těžena z podzemních zásobníků komodity, podotkl. Skupina innogy je největším distributorem plynu v Česku. 

„Kapacita našich zásobníků zemního plynu je v tuto chvíli naplněna stále z 25 procent. To plně odpovídá standardnímu vývoji topné sezony v ČR. Dosavadní průběh zimy byl prozatím spíše mírný a tato krátká mrazivá perioda se nijak neprojeví v meziročním srovnání nákladů na vytápění,“ uvedl Grochál.

Firma podle něj z preventivních důvodů posílila kontroly na regulačních a předávacích stanicích, plynárenská soustava nicméně stále funguje bez problémů. Skupina provozuje v Česku zásobníky plynu o celkové kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových. Celková tuzemská spotřeba plynu podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) loni stoupla o 3,3 procenta na 8,53 miliardy metrů krychlových.

Zásobníky plynu provozuje v ČR také společnost MND, jejich celková skladovací kapacita činí až 280 milionů metrů krychlových. „Se sezonními výkyvy počítáme a naše zásobníky jsou připraveny kolísání spotřeby plynu vyrovnávat a chránit tak bezpečnost jeho dodávek v souladu s bezpečnostním standardem dodávek. Zásobníky máme pro toto období naplněny více než dostatečně,“ uvedl předseda představenstva MND Gas Storage Karel Luner.

O bezpečnost dodávek se Češi navzdory mrazům nemusejí obávat ani podle předsedy rady ERÚ Vladimíra Outraty: „S provozovateli tuzemské plynárenské soustavy je ERÚ v neustálém kontaktu, přeprava plynu i stavy zásobníků jsou bezproblémové“. 

Mrazy v Česku třetí noc po sobě přepisovaly teplotní rekordy. Nové nejnižší teploty pro úterý meteorologové naměřili na 15 ze 148 stanic, které fungují alespoň 30 let. Mrzlo hlavně na horách. Nejníže teplota klesla v Bedřichově - Nové Louce, kde teploměr ukázal minus 24,6 stupně Celsia.

K minus 20 stupňům Celsia se mohou teploty podle předpovědi přiblížit také v následujících třech nocích. Mrazy mají polevit v noci na sobotu, kdy by teploty neměly klesnout výrazněji pod minus deset stupňů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Styl

Vybrat dětem gumáky není jen tak. Nekvalitní holinky mohou být nebezpečné

Dům a zahrada

Pěstujte si mátu po celý rok. Víte, který druh je nejlepší a nejchutnější?

Zavřít reklamu