Tomáš Sokol kritizoval nápad Pirátů prolomit mlčenlivost advokátů

 Zprávy 
24. března 2018 04:50 / Jitka Jahodová
  0   3
Poslanci zamítli sporný a kritizovaný návrh Pirátů Česká televize
Piráti se pokusili o prolomení mlčenlivosti advokátů, přestože neexistuje žádná stížnost, že by bránila vyšetření nějakého daňového úniku, uvedl advokát Tomáš Sokol v pořadu Devadesátka ČT24.
Nejnovější

Průzkum: Se svým příjmem vychází více než polovina českých domácností

Šlo by o prolomení ochrany soukromí a jedné z jistot, kterou občané mají, doplnil člen poslaneckého klubu ODS Vojtěch Munzar. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek svůj pozměňovací návrh k novele daňového řádu hájil tím, že měl zamezit únikům přes 50 miliard korun ročně do zahraničí.

Poslanci ve středu v závěrečném hlasování zamítli sporný a kritizovaný návrh Pirátů, aby advokáti a obdobné profese museli poskytovat údaje i pro vnitrostátní správu daní. Kritizovala to nejen pravice, která varovala, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud, ale i profesní komory. Pro návrh hlasovala s Piráty jen část klubů ANO a KSČM. Obě frakce byly při hlasování rozděleny zhruba na poloviny, někteří poslanci ANO nehlasovali vůbec. 

Sněmovna schválila v novele daňového řádu, že banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz pro mezinárodní i tuzemskou správu daní. Advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři budou muset poskytovat tyto údaje jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní.

Piráti navrhovali prolomit advokátní mlčenlivost „v případě zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany daňového subjektu, kterého se údaje a dokumenty týkají, nedošlo nebo nedojde ke splnění daňové povinnosti ve výši přesahující hodnotu 500 tisíc korun“.

Občan by podle Sokola musel v případně schválení návrhu Pirátů počítat s tím, že by advokát, pokud by o to byl požádán daňovou správou, „občana prásknul“. Podle místopředsedy České advokátní komory by došlo k redukci občanských práv, mezi která patří i to, že občan může se svým advokátem konzultovat, jestli se například nedopustil nějakého daňového deliktu.

Munzar řekl, že sněmovna schvalovala zavádění evropské směrnice do českého řádu. Vláda však šla v požadavcích nad směrnici a Piráti pak ještě dál. Nešlo pak už o mezistátní výměnu informací mezi daňovými orgány, jak chce směrnice, ale o to, že by finanční správa dostala nové nástroje, jak kontrolovat potenciální neplnění daňových povinností. Poslanec ODS kritizoval i vágnost návrhů Pirátů. Doplnil, že například u daně z přidané hodnoty může snadno dojít k neplnění lhůt. Návrh podle něho neobsahuje žádné detaily, žádné kontrolní mechanismy a nechává prostor pro libovůli úředníků.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Omládly během hodiny! Bendová, Krainová a Svoboda podstoupily exluzivní kúru

Styl

Tipy na zdravou zeleninovou hostinu

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas na vysazení cibulek tulipánů. Víte ale, jak je správně sázet?

Zavřít reklamu