Bezpečnostní rada doporučuje kvůli spalničkám přeočkování

 Zprávy 
01. května 2018 04:52 / Jitka Jahodová
  0   1
V Česku bylo do pátku minulého týdne přes 100 případů spalniček Shutterstock
Bezpečnostní rada Středočeského kraje v pondělí všem zaměstnancům záchranné služby a krajských nemocnic doporučila přeočkování proti spalničkám. Ve středních Čechách je již evidováno 13 nemocných.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Jsou mezi nimi tři děti, jeden mladistvý a devět dospělých včetně jednoho zdravotníka. „Předpokládáme, že oslovíme starosty obcí, kteří jsou zřizovateli mateřských a základních škol, aby věnovali zvýšenou pozornost preventivním opatřením. Bude jim zaslán dopis s informacemi o výskytu spalniček i možnostmi, jak mu předcházet a jak se při jeho výskytu zachovat,“ uvedl krajský radní pro bezpečnost a zdravotnictví Robert Bezděk.

Podle ředitelky krajské hygienické stanice Jarmily Rážové nebylo ze 13 nemocných pět očkováno vůbec, dva lidé byli očkováni jen jednou dávkou a u jednoho nelze očkování zjistit. S nemocnými přišlo do kontaktu 217 Středočechů. Nejvíce případů se vyskytlo v okresech Praha-východ a Praha-západ.

„Pokud jsou ti, kteří se dostali do styku s infikovanou osobou očkováni do 72 hodin, snižuje se riziko o 90 procent. V rámci republiky se držíme sice na 87 procentech proočkovanosti, ale jsou kraje, kde je nižší,“ uvedla Rážová. Krajská hygienická stanice proto už v únoru doporučila všem pohotovostem, pediatrům a jejich personálu vyšetření protilátek proti spalničkám a očkování v případě jejich nízké hladiny.

V Česku bylo do pátku minulého týdne přes 100 případů spalniček. Nejvíc – 70 – v Praze. Před týdnem byla kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřena lůžková část urgentního příjmu motolské nemocnice. Záchranná služba vozí pacienty do jiných pražských nemocnic. Pomoc od 4. května přislíbila i armáda.

Spalničky jsou infekční nemoc, která se šíří kapénkami. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek, ještě před objevením prvních příznaků jsou vysoce nakažlivé. V Česku se děti očkují proti spalničkám od přelomu 60. a 70. let minulého století. Někteří rodiče v posledních letech ale mají vakcíny za nebezpečné, snaží se je odložit do pozdějšího věku dítěte nebo se jim vyhnout. Podle odborníků ale škodlivost vakcín není prokázaná, odpůrci očkování navíc snižují kolektivní imunitu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu