Jak plní vláda státní rozpočet?

 Zprávy 
03. května 2018 04:15 / Jitka Jahodová
  0   1
Strakova akademie - sídlo české vlády Wikipedie
Plnění státního rozpočtu dopadlo v dubnu hůře než ve stejném měsíci loni a předloni. Z dlouhodobého hlediska jde ovšem stále o nadprůměrné dobrý výsledek. Stojí za ním zlepšení čerpání prostředků z fondů EU a současně zlepšení mechanismů daňového výběru.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Zlepšení daňového výběru má na svědomí v prvé řadě zavedení elektronické evidence tržeb, i když podstatná část navýšení v daňovém inkasu je důsledkem obecné ekonomické prosperity a neutuchajícího růstu ekonomické aktivity.

Neduhem vládního hospodaření v letošním roce tak jako již „tradičně“ zůstává chabá investiční činnost. Ovšem i ta se zrychlením tempa čerpáním prostředků z fondů EU zintenzivňuje.

Plnění rozpočtu poněkud zkomplikuje odložení zavedení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, ovšem v případě zavedení těchto vln by byl dopad na státní rozpočet tak jako tak slabší než u prvních dvou vln. 

České veřejné finance si v mezinárodním srovnání nadále stojí velmi dobře. Slabinou je však důraz na běžné, provozní výdaje neinvestiční povahy, zatímco ty investiční zůstávají nadále poměrně slabé.

Dubnová čísla:

  • Dubnový přebytek státního rozpočtu činil 0,8 miliardy korun.
  • Oproti březnu tak klesl zhruba o 15,5 miliardy korun.
  • Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně stouply o 35 miliardy na 442,2 miliardy korun. Stouply i výdaje, a to o více než 40 miliard korun na 441,5 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci dubna stouply meziročně o 35 miliard na 442,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 40,4 miliardy na 441,5 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 26,1 miliardy zhruba na 377 miliard korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 4,5 procenta na 89,3 miliardy korun. Úřad dodal, že na úrovni veřejných rozpočtů inkaso DPH ke konci dubna meziročně vzrostlo o osm procent.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci dubna na ně z rozpočtu šlo 184,8 miliardy korun, meziročně o 8,1 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu