Nejasnosti kolem zrušení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo

 Zprávy 
04. května 2018 04:52 / Jitka Jahodová
  1   4
Andrej Babiš zůstává mezi obviněnými Facebook
Trestní stíhání premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat. Státní zástupce Jaroslav Šaroch zamítl jeho stížnost proti obvinění jako nedůvodnou.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Uvedla to mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová. Zároveň potvrdila informaci deníku Právo, že stíhání prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob bylo zrušeno.

„Ve věci byly jako nedůvodné zamítnuty stížnosti Andreje Babiše a dalších šesti osob a rozhodnutí o zahájení trestního stíhání zůstává v této části v platnosti. Vyhověno bylo stížnostem Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob a usnesení o jejich stíhání bylo zrušeno," oznámila mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová.

Zrušené stíhání se podle Práva a serveru Neovlivní.cz týká také členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisky a Jana Platila a také Luďka Kalivody, jenž patřil do tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.

Obviněnými tak mimo jiné zůstávají kromě premiéra v demisi Andreje Babiše také jeho děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš, jeho manželka Monika Babišová a švagr Martin Herodes. Obviněnými tak mimo jiné zůstávají kromě premiéra v demisi Andreje Babiše také jeho děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš, jeho manželka Monika Babišová a švagr Martin Herodes. 

A jak vnímá kauzu analytička Radiožurnálu Jana Klímová?
Policie stavěla své obvinění Faltýnka, Kubisky a Platila na tom, že jako členové představenstva společnosti ZZN Pelhřimov rozhodli nejprve o vydání anonymních akcií své dcery ZZN Agro Pelhřimov (budoucí Farmu Čapí hnízdo) a poté o jejich prodeji předem určenému zájemci. Těmi byly Babišovy děti a jeho tehdejší partnerka Monika. Policie konstatovala, že jednali na pokyn majitele Andreje Babiše a že všichni tři v té době věděli, že děti jsou jen formální majitelé. Že ve skutečnosti vše ovládá a řídí Andrej Babiš a svou identitu skrývá proto, aby mohl později požádat o dotaci pro malý podnik.

Pokud státní zástupce jejich stíhání zrušil, pak je zřejmě důvodem nedostatek důkazů. Že trojice mohla vědět o podání žádosti o několik měsíců později a že převod akcií na děti byl jen fiktivní. 

Není ale jasné, co stojí za zrušením stíhání Luďka Kalivody. Ten byl členem představenstva Farmy Čapí hnízdo a dával spolu s Josefem Nenadálem další manažerce, Janě Mayerové, plnou moc k podání žádosti o dotaci. Nenadál a Mayerová – podle dosud neověřených informací deníku Právo - zůstávají obviněni. Polehčující okolností u Kalivody by možná mohlo být to, kdyby nějak prokazatelně nevěděl o angažmá Babiše coby klíčové postavy farmy a tedy i faktického propojení společnosti s Agrofertem. To ale nevypadá příliš reálně. 

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu