Nejasnosti kolem zrušení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo

 Zprávy 
04. května 2018 04:52 / Jitka Jahodová
  1   4
Andrej Babiš zůstává mezi obviněnými Facebook
Trestní stíhání premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat. Státní zástupce Jaroslav Šaroch zamítl jeho stížnost proti obvinění jako nedůvodnou.
Nejnovější

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje známý ekonom

Uvedla to mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová. Zároveň potvrdila informaci deníku Právo, že stíhání prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob bylo zrušeno.

„Ve věci byly jako nedůvodné zamítnuty stížnosti Andreje Babiše a dalších šesti osob a rozhodnutí o zahájení trestního stíhání zůstává v této části v platnosti. Vyhověno bylo stížnostem Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob a usnesení o jejich stíhání bylo zrušeno," oznámila mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová.

Zrušené stíhání se podle Práva a serveru Neovlivní.cz týká také členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisky a Jana Platila a také Luďka Kalivody, jenž patřil do tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.

Obviněnými tak mimo jiné zůstávají kromě premiéra v demisi Andreje Babiše také jeho děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš, jeho manželka Monika Babišová a švagr Martin Herodes. Obviněnými tak mimo jiné zůstávají kromě premiéra v demisi Andreje Babiše také jeho děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš, jeho manželka Monika Babišová a švagr Martin Herodes. 

A jak vnímá kauzu analytička Radiožurnálu Jana Klímová?
Policie stavěla své obvinění Faltýnka, Kubisky a Platila na tom, že jako členové představenstva společnosti ZZN Pelhřimov rozhodli nejprve o vydání anonymních akcií své dcery ZZN Agro Pelhřimov (budoucí Farmu Čapí hnízdo) a poté o jejich prodeji předem určenému zájemci. Těmi byly Babišovy děti a jeho tehdejší partnerka Monika. Policie konstatovala, že jednali na pokyn majitele Andreje Babiše a že všichni tři v té době věděli, že děti jsou jen formální majitelé. Že ve skutečnosti vše ovládá a řídí Andrej Babiš a svou identitu skrývá proto, aby mohl později požádat o dotaci pro malý podnik.

Pokud státní zástupce jejich stíhání zrušil, pak je zřejmě důvodem nedostatek důkazů. Že trojice mohla vědět o podání žádosti o několik měsíců později a že převod akcií na děti byl jen fiktivní. 

Není ale jasné, co stojí za zrušením stíhání Luďka Kalivody. Ten byl členem představenstva Farmy Čapí hnízdo a dával spolu s Josefem Nenadálem další manažerce, Janě Mayerové, plnou moc k podání žádosti o dotaci. Nenadál a Mayerová – podle dosud neověřených informací deníku Právo - zůstávají obviněni. Polehčující okolností u Kalivody by možná mohlo být to, kdyby nějak prokazatelně nevěděl o angažmá Babiše coby klíčové postavy farmy a tedy i faktického propojení společnosti s Agrofertem. To ale nevypadá příliš reálně. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Jedlé kaštany jsou oblíbenou zimní pochoutkou. Navíc jsou zdravé a pomáhají proti vyčerpání a stresu

Dům a zahrada

Jak správně doma rozmístnit zásuvky a vypínače

Zavřít reklamu