Hypotéky dále zdražují. Do konce roku bude ještě hůř

 Zprávy 
17. května 2018 04:46 / Jitka Jahodová
  0   0
Průměrná sazba hypoték v ČR byla naposledy vyšší v září 2014 Pixabay
Růst sazeb hypoték pokračoval i v dubnu, byť v o trochu mírnějším tempu než od ledna do března, kdy bylo jeho tempo poměrně ostré. Platí tak nyní, že průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – byla naposledy vyšší v září 2014.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

V lednu až dubnu průměrná sazba v souhrnu vylétla o 0,32 procentního bodu, na současnou úroveň 2,51 procenta. Hypotéky tedy v souhrnu letos rostou nejrychleji od roku 2008. Rostoucí sazby hypoték jsou jedním z důvodů, proč zájem o ně ochabuje. Dalšími důvody jsou růst cen nemovitostí a obava stoupajícího počtu Čechů z bubliny.

Tuto obavu nerozhání ani Česká národní banka, podle níž jsou ceny nemovitostí v ČR aktuálně nadhodnoceny o zhruba deset procent. Samotná ČNB také přispívá k ochlazení zájmu o hypotéky, a sice svojí regulací v podobě doporučení k omezení poskytování hypoték s vysokým podílem úvěru k hodnotě nemovitosti.

Letošní razantní nárůst hypotečních sazeb, který ovšem nastává z rekordně nízkých úrovní, odpovídá podmínkám na mezibankovním trhu, na němž bankám zdražují zdroje. Od začátku května opět citelněji roste výnos z tuzemských desetiletých vládních dluhopisů. A právě vývoj výnosů dlouhodobých dluhopisů vlády ČR je se sazbami hypoték poměrně úzce svázán.

Ačkoli v dubnu tlak na růst sazeb hypoték polevil, ruku v ruce s poklesem výnosu zmíněných dluhopisů, ve zbytku roku lze čekat další růst hypotečních sazeb. Ke konci roku tak průměrná sazba hypoték atakuje úroveň tří procent.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu