Počasí v Česku je o 40 dní napřed a odpovídá úplně jiné zemi

 Zprávy 
30. května 2018 04:08 / Jitka Jahodová
  1   1
Současné teploty jsou nezvykle vysoké Pixabay
Venkovní teploty totiž koncem května připomínají spíše začátek letních prázdnin. Už duben přinesl extrémně teplé počasí a rovněž květen se zřejmě zařadí mezi rekordní roky. Podle meteorologů je letos počasí v Česku asi o 40 dní napřed a odpovídá klimatu v Maďarsku.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

Kvůli vysokým teplotám hrozí dnes silné bouřky, přívalové deště a někde i kroupy. Výstraha meteorologů platí pro západní část Středočeského kraje a také pro Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj mezi 12:00 a 22:00. 

Meteorologové upozorňují, že může dojít k zatopení sklepů nebo podemletí silnic. Hlavně menší toky se pak mohou prudce rozvodnit, dá se očekávat i rychlý odtok vody ze svahů a zatopení níže položených míst.

Silné bouřky postihly západní část republiky už minulý týden a podle pojišťoven napáchaly škody v řádu milionů korun. Za posledních 30 dnů dosáhl průměr denních teplot 16,2 °C, což v historických tabulkách odpovídá období od 6. června do 5. července.

„Abychom zjistili, o kolik si letošní počasí pospíšilo směrem k létu, spočítali jsme průměrnou teplotu na stanici Praha-Ruzyně za posledních 30 dní a hledali, pro jaké kalendářně nejbližší období odpovídá tato teplota dlouhodobým průměrům. Schválně jsme použili starší normál 1961–1990, aby lépe vynikl rozdíl mezi ‚normální‘ a letošní teplotou,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

V Česku už teď panuje velmi teplé letní počasí, přičemž léto ještě nezačalo. Podle meteorologického kalendáře trvá léto od začátku června do konce srpna a podle astronomického kalendáře začíná 21. června. 

Už duben ale přinesl extrémně teplé počasí a skončil jako nejteplejší měsíc duben od počátku měření v roce 1961. Teplé počasí navíc pokračovalo také v květnu: „Předběžný odhad je, že bude patřit mezi pět nejteplejších v historii pozorování,“ dodává ČHMÚ. 

Současně také v dubnu i květnu ubylo srážek. Podle ČHMÚ spadla v dubnu méně než polovina běžných srážek a rychlý pokles toků po srážkách z minulého týdne ukázal, že sucho pokračuje. „Například na východě Čech od roku 2014 napršelo o 623 milimetrů vody méně, než by bylo obvyklé, chybí tak téměř celý rok srážek,“ upozorňují meteorologové.

Z nezvykle teplého jara nemají příliš velkou radost zemědělci. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana mohou vysoké teploty zpomalit růst a naopak uspíšit vývoj, což by mohlo znamenat nižší výnosy. Nedostatek vody v řekách zase dělá starost vodákům i půjčovnám lodí či provozovatelům kempů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Silonky jako módní doplněk: Jaké vybrat a s čím je kombinovat?

Dům a zahrada

Věci, které byste měli vědět o houbičce na nádobí

Zavřít reklamu