Český průmysl se zadrhává, začínající obchodní válka mezi USA a EU jej může zásadně oslabit

 Zprávy 
07. června 2018 04:00 / Jitka Jahodová
  0   0
Situace v tuzemském průmyslu poměrně věrně kopíruje vývoj průmyslových podmínek v Německu Pixabay
Průmyslová výroba v dubnu v ČR meziročně rostla prakticky jen díky tomu, že letošní duben má o dva pracovní dny více než ten loňský. Po očištění o vliv pracovních dní totiž mírně klesla.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

Projevuje se tak určité zadrhávání tuzemské průmyslové výroby, dané její dlouhou jízdou na plné obrátky a na plné kapacity. Varovný je pokračující trend zhoršování podmínek v průmyslu, který se týká nejen České republiky, ale také Německa, jež je pro výkon naší průmyslové produkce zcela klíčové. Průmyslová produkce v ČR již kulminovala a nyní zůstává otázkou, zda ji čeká hlubší propad, nebo jen zvolnění nadále růstového tempa.

Příznivější druhé možnosti nahrává skutečnost, že k popsanému zhoršování podmínek v průmyslu sice opravdu dochází, ovšem z úrovně odpovídající mnohaletému maximu. Je zřejmé, že na takové úrovni nelze výkon tuzemského průmyslu při jeho současném kapacitním omezení, daném nedostatkem vhodné pracovní síly i nedostatečným investováním v letech uplynulých, udržet delší dobu.

Situace v tuzemském průmyslu poměrně věrně kopíruje vývoj průmyslových podmínek v Německu, kde se optimismus ohledně budoucí průmyslové produkce aktuálně propadl nejníže od října 2015. Lze předpokládat, že vlivem započatých tarifních opatření USA namířených proti dovozu oceli a hliníku z Evropské unie se sentiment v německém průmyslu v červnu dále zhorší.

To pochopitelně negativně poznamená také podmínky a vlastní úroveň produkce v průmyslu tuzemském. Zejména vlivem situace ve světě, a hlavně pod vlivem hrozící obchodní války mezi USA a EU, je tedy třeba počítat s dalším zhoršováním podmínek v průmyslu jak v Německu, tak u nás. Průmyslová výroba v ČR tak letos vzroste pouze tempem 2,6 procenta, tedy ani ne polovičním ve srovnání s loňskem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Silonky jako módní doplněk: Jaké vybrat a s čím je kombinovat?

Dům a zahrada

Věci, které byste měli vědět o houbičce na nádobí

Zavřít reklamu