Jak platit kartou na dovolené a neprodělat? Pozor na největší nástrahy

 Zprávy 
04. července 2018 04:03 / Jitka Jahodová
  0   0
Nástrah je řada, největší past má jméno DCC Shutterstock
Prázdniny začaly a s nimi vyrazily na dovolenou i tisíce Čechů. Většina z nich s platební kartou v kapse, někteří i s hotovostí. V obou případech ale existuje několik věcí, na které by si měli dát při placení v zahraničí pozor – jinak můžou zbytečně přijít i v případě menších částek o docela podstatné sumy.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

V prvé řadě bychom si před dovolenou měli zjistit, co je v oblasti, kam jedeme na dovolenou, běžné. Záleží i na tom, jestli se budeme pohybovat jen v turisticky atraktivních místech – tam je možné očekávat, že lze používat platební karty, nebo zda se vypravíme někam, kde se s turisty tak často nepotkávají. „A tam pravděpodobně očekávají jen platby v hotovosti,“ konstatuje odborník pro platební styk z České bankovní asociace (ČBA) Tomáš Hládek.

Každopádně, každý by měl mít u sebe alespoň minimální hotovost. Hodí se na zmrzlinu či kafe – u malých obchodníků nelze počítat obvykle s placením kartou. V takovém případě je ale dobré směnit peníze už v Česku, shodují se zástupci bank i analytiků oslovených webem ČT 24. Většina bank si za výběr z bankomatu totiž v zahraničí účtuje zmíněné nemalé poplatky. Poplatek za výběr z bankomatů se běžně pohybuje kolem 80 až 100 korun, plus půl procenta z vybírané částky.

Obecně se dá podle Hládka konstatovat, že výběr z bankomatu v zahraničí je většinou zatížen nějakým poplatkem – ten vybírá banka, anebo i nebankovní společnost, která bankomat provozuje. Tento poplatek pak následně banka v Česku od klienta vybere – navíc může být ještě zvýšený o poplatek tuzemské banky za výběr v zahraničí.

„Na druhé straně existují bankovní domy, které za určitých podmínek nabízejí výběr ze všech svých bankomatů a bankomatů celé bankovní skupiny, do které patří, po celé Evropě či dokonce po celém světě zdarma. Vždy záleží na smlouvě s bankou,“ říká Hládek.

Před cestou je proto dobré si vždy zjistit, jaké podmínky vaše banka nabízí. Podle odborníků je ale vždy výhodnější si vybrat peníze doma bez poplatku a směnit je v prověřené směnárně. 

„Jde totiž o to, že i pokud máte výběry v zahraničí zdarma, budete tratit buď na kurzu, který vám dá banka, nebo zaplatíte poplatek té zahraniční,“ vysvětluje Karel Kotoun, analytik společnosti Chytrý Honza. A dodává praktickou radu: při hledání bankomatů v cizině je dobré využít on-line mapy, mobilní aplikace nebo navigace – to může značně uspořit čas, který na dovolené chceme trávit jinak než pátráním, kde vybrat peníze.

Pozor ale na to, že výše poplatků za výběr v bankomatu se často liší nejen tím, jakou banku klient má, ale i účtem, který u ní využívá. Nebo případně jakou konkrétní službu má. A rozdíly v poplatcích mohou být značné. Od nuly až po desítky korun.

Dobré je vědět i to, že některé banky můžou rozlišovat podle typu karty – zda je kreditní (máte u banky otevřený úvěrový účet, nezávislý na stavu osobního účtu), nebo debetní (vybíráte peníze přímo ze svého osobního účtu v bance). Rozdíly mohou být opět značné.

Turisté by si však měli dávat pozor ještě na další past, kterou představují některé výběry z bankomatů či platby u obchodníka. Jde o to, že při platbě kartou, která byla vydána k účtu vedenému tuzemskou bankou v českých korunách, obecně stanovuje směnný kurz česká banka. Tedy i tehdy, když platbu provedeme v zahraničí v cizí měně.

V poslední době je ale poměrně často při platbě u obchodníka – ale i při výběru v bankomatu – nabízeno, abychom si na místě vybrali, zda chceme v cizině platit v lokální měně či v korunách – takzvaná služba DCC (Dynamic Currency Converssion).

Konkrétně se v případě bankomatu přímo na displeji zobrazí, kolik vám bude za výběr nebo platbu strženo z účtu v korunách. Často tuto možnost nabízí bankomat přitom i jako první – takže odkliknout nabídku je velmi jednoduché. „Poznáte to podle toho, že se na displeji zobrazuje v českých korunách, kolik za výběr cizí měny zaplatíte. V tu chvíli si spočítejte, zda je pro vás tato směna výhodná, a pokud ne, tak si zvolte výběr bez směny,“ radí odborník.

Jak však konstatují odborníci, lidé většinou nejsou schopni tak rychle určit, zda je nabízený kurz výhodný nebo jaké jsou všechny poplatky s ním spojené. „Proto bych osobně doporučil volbu platit v cizině cizí měnou, protože v takovém případě vím, že směna bude provedena podle podmínek mé banky v Česku,“ hodnotí za Českou bankovní asociaci Hládek.

Komentáře
Reklama
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Princezna, která se styděla. Co pro ni bylo vrcholem erotiky v pohádce Byl jednou jeden král?

Dům a zahrada

Jak správně pečovat o vánoční kaktus, aby krásně kvetl

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu