Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží

 Zprávy 
09. srpna 2018 04:05 / Jitka Jahodová
  1   3
Kvůli extrémním podmínkám se urodilo málo pšenice a ceny pečiva půjdou nahoru Shutterstock
Ceny pečiva porostou. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. Na pultech obchodů se to podle Asociace českého tradičního obchodu projeví s mírným zpožděním.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Počasí má vliv i na nižší úrodu obilovin. Třeba ozimé pšenice se podle Českého statistického úřadu sklidí o 380 tisíc tun méně než loni. Kvůli menší sklizni proto rostou ceny, říká předseda Společenstva mlynářů a pekařů Jaroslav Chochole.

„Tím, jak se urodilo u nás méně, urodilo se i v Německu a začali sem jezdit nákupčí, kteří začali nakupovat potravinářskou pšenici a tím se zvýšila cena,“ vysvětlil pro Radiožurnál.  

Na pultech obchodů se to podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu Zdeňka Juračky projeví až se zpožděním.

„Zdražení pečiva je celkem pochopitelné, protože ceny jdou nahoru. Domnívám se, že do jednoho měsíce se pohnou i ceny v maloobchodě.“

O kolik by mohlo pečivo zdražit, Juračka nedokáže odhadnout. Zemědělci zatím čerpají ze starých zásob, navýšení cen promítnou, až pšenici doprodají.

Žně v ČR jsou prakticky u konce, zbývá sklidit posledních sedm procent ploch obilovin a procento řepky, uvedlo v úterý ministerstvo zemědělství. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy bude horší úroda obilovin kvůli suchu v západní Evropě, na Ukrajině i v Rusku, výkupní cena pro zemědělce by tak podle něj mohla být dobrá.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu