خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Češi se neobávají zhoršení své finanční situace a rekordně utrácejí

 Zprávy 
06. září 2018 04:19 / Jitka Jahodová
  1   0
Češi stále rekordně utrácejí, nejvíce pak za elektroniku Depositphotos
Červencové maloobchodní tržby dávají zapomenout na jejich červnové„škobrtnutí“. Opět se zdají být v plné síle, připraveny být letos klíčovým tahounem české ekonomiky. Dražší elektřina a bydlení zatím na Čechy nedoléhá, v obchodech stále hodně utrácí, třeba za elektroniku.
Nejnovější

Miliardové projekty nelze uhlídat, tvrdí exprimátor Pavel Bém

Červencový návrat meziroční dynamiky růstu maloobchodních tržeb nad úroveň pěti procent (v červnu pouze 2,1 procenta) naznačuje, že spotřebitele zatím od výdajů příliš neodrazuje zdražující bydlení nebo růst cen elektřiny. Jejich sentiment sice mírně sestoupil z historických maxim, dosažených v první polovině letošního roku, avšak spotřebitelský apetýt zůstává nadále silný.

K růstu tržeb suverénně nejvíce přispívá nepotravinářský segment, což značí, že Češi jsou ochotni utrácet za zboží, které nutně nepotřebují. Dramaticky rostou tržby internetovým obchodům a Češi také neváhají ve velkém utrácet za elektroniku. To svědčí o tom, že se v dohledné době příliš neobávají zhoršení své finanční situace a už vůbec ne například vyhazovu.

Napjatá situace na trhu práce jim nahrává a upevňuje jejich spotřebitelské sebevědomí. Nicméně v širším pohledu, po zahrnutí automobilového segmentu, doléhá i na tuzemský maloobchod ochlazování tuzemské poptávky po automobilech, plynoucí z nasycování trhu. 

ČR patří k menšině zemí EU, v nichž letos v prvním pololetí došlo k poklesu počtu registrací nových osobních aut, což je varovný signál. Maloobchod by však letos měl přidat zhruba stejně jako loni, 5,5 procenta, a spotřeba domácností pak spolu s investicemi bude v roce 2018 tahounem celé české ekonomiky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Natačení historického velkofilmu Jan Žižka odstartovalo. Objeví se v něm nečekaní herci!

Styl

Co všechno můžete udělat pro dobrý rozvoj svého dítěte

Dům a zahrada

Nenáročný pomocník, který pozalévá a poseká trávu za vás

Zavřít reklamu