Vláda si došlápne na pronajímatele karavanů

 Zprávy 
13. září 2018 04:01 / Jitka Jahodová
  1   0
Vláda ztíží život servisu AirBnb, došlápne si třeba i na pronajímatela karavanů Depositphotos
Vláda během včerejší schůze schválila změnu poplatku z ubytování, od roku 2020 by se měl vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy třeba na službu Airbnb.
Nejnovější

Koruna slábne, nikoli však kvůli vládní krizi

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě změní. Vláda schválila návrh novely, podle kterého by se měl od roku 2020 vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy třeba na službu Airbnb. Ubytovací poplatek se sloučí s rekreačním a lázeňským. Maximální sazbu poplatku navrhuje ministerstvo financí od ledna 2020 na 21 korun za den, od roku 2021 na 50 Kč za den.

Obce ale mohou zavést nižší poplatek. Vláda svým návrhem nahrazení stávajících poplatků za lázeňský nebo rekreační pobyt novým poplatkem z pobytu v souhrnu poskytuje obcím více volnosti ve stanovování poplatkové politiky.

Obec totiž již nemusí být lázeňským nebo rekreačním místem, aby mohla poplatek z pobytu uplatnit. Opatření je namířeno proti službám sdílené ekonomiky typu AirBnb.

To je patrné i z toho, že poplatek se vztahuje na krátkodobé pronájmy, tedy na pronájmy, které nepřekračují 60 po době jdoucích dnů. Poplatek bude navíc třeba odvádět i z poskytnutí pobytu v místech, která k tomu nejsou primárně určena, jakou jsou byty nebo ateliéry zkoulaudované pro jiný účel než ubytování, nebo také louky či zahrady.

Toto opatření je namířeno proti těm pronajímatelům, které přes platformy sdílené ekonomiky typu AirBnb poskytují ubytování například v karavanu zaparkovaném na rozlehlé zahradě. 

Finanční správa již disponuje databází pronajímatelů prostřednictvím platformy AirBnb, což usnadní nejen vybírání poplatku z pobytu, ale také výběr příslušné daně z příjmu a DPH.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Nasbírejte si zdravé plody hlohu. Poradíme, na jaké neduhy zabírá

Dům a zahrada

Dejte na zimu do kompostu levanduli, příští sezonu se vám vyhnou škůdci

Zavřít reklamu