Nad ekonomikou eurozóny se nečekaně rychle smráká

 Zprávy 
31. října 2018 04:08 / Jitka Jahodová
  61   6
Ekonomika eurozóny nečekaně rychle a citelně ztrácí na růstové dynamice Pixabay
Ekonomika eurozóny nečekaně rychle a citelně ztrácí na růstové dynamice. Její růst vykázal ve třetím čtvrtletí tempo pouze 0,2 procenta. To je jen poloviční tempo v porovnání s očekáváním trhu. Jedná se o nejpomalejší tempo růstu od roku 2014.
Nejnovější

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje známý ekonom

Ekonomický růst se nadobro zastavil v Německu a Itálii, tedy ve svou ze tří největších ekonomiky eurozóny. Itálii dokonce hrozí třetí recese v poměrně krátké období. „Trojitou recesi“ tam nelze vyloučit. Nálada mezi spotřebiteli a firmami v eurozóně je v říjnu nejhorší za sedmnáct měsíců.

Pokud by ani v právě běžícím, čtvrtém čtvrtletí neměl růst dosáhnout alespoň 0,3 procenta, Evropská centrální banka přehodnotí svůj postoj k utahování měnových šroubů. Letos s koncem roku plánuje ukončit svůj rozsáhlý program odkupu aktiv, známý jako kvantitativní uvolňování, a od konce léta, resp. začátku podzimu příštího roku zamýšlí začít se zvyšováním úrokových sazeb. Nynější makroekonomický vývoj eurozóny však zvyšuje pravděpodobnost, že od těchto plánů bude ECB nucena ustoupit a postupovat ještě pozvolněji.

Jistou nadějí může být to, že vývoj ve třetím čtvrtletí byl nepříznivě ovlivněn některými přechodnými faktory. Zejména se jedná negativní vliv nových emisních testů, na něž se automobilky obtížně adaptují, což je krátkodobě stahuje dolů. Tento nepříznivý vliv je patrný zvláště v Německu.

Ekonomickou náladu v eurozóně pochopitelně nadále zhoršuje obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Čína však v důsledku této války alespoň plánuje snížit daň uvalovanou na podstatnou část automobilů, které se v zemi prodávají, což by povzbudilo i evropský automobilový trh.

V reakci na kuloárové zvěsti o čínském úmyslu snížit daň včera výrazně rostly akcie zejména německých automobilek, například akcie Volkswagenu přidaly takřka sedm procent. Dnešní poměrně dobré hospodářské výsledky automobilek, jako je právě Volkswagen, jsou další světlou známkou toho, že by nakonec v eurozóně nemuselo být tak špatně, jak naznačují čísla k HDP.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Jedlé kaštany jsou oblíbenou zimní pochoutkou. Navíc jsou zdravé a pomáhají proti vyčerpání a stresu

Dům a zahrada

Jak správně doma rozmístnit zásuvky a vypínače

Zavřít reklamu