Rekord, který málokdo čekal a motoristy nenadchne

 Zprávy 
04. listopadu 2018 07:17 / Jitka Jahodová
  0   0
Nafta je v Česku poprvé od roku 2015 dražší než benzín Pixabay
Ceny pohonných hmot rostou a aktuální růst cen ropy na světových trzích si v ČR vybírá svoji daň, a to zejména v případě nafty. Ta je v ČR poprvé od března 2015 dražší než benzín.
Nejnovější

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje známý ekonom

Průměrná cena nafty v ČR včera po dlouhé době převýšila průměrnou cenu benzínu. Předtím tomu tak naposledy bylo 22. března 2015. Litr benzínu se včera prodával za 33,74 koruny, zatímco litr nafty za 33,77 koruny.

„Důvodem je nastupující topná sezona a větší poptávka po topné naftě," vysvětluje analytik Lukáš Kovanda z Czech Fund. Nafta je v porovnání s benzínem dražší než během uplynulých dvou zimních topných sezon, což jen urychlí odklon Čechů od nákupu vozidel s dieselovými motory.

Tento odklon, která je patrný po aféře Dieselgate z roku 2015, nastává i z jiných důvodů, avšak relativně dražší nafta jej podpoří.

Růst cen pohonných hmot v ČR prakticky ustal, protože na světových trzích od začátku října postupně zlevňuje ropa. Před necelým měsícem se ropa typu Brent prodávala za více než 86 dolarů za barel, dnes stojí méně než 73 dolarů za barel. Obavy trhu z výpadku dodávek íránské ropy naplnily jen částečně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Jedlé kaštany jsou oblíbenou zimní pochoutkou. Navíc jsou zdravé a pomáhají proti vyčerpání a stresu

Dům a zahrada

Jak správně doma rozmístnit zásuvky a vypínače

Zavřít reklamu