Nevídaný propad sociálních demokratů

 Zprávy 
05. listopadu 2018 04:05 / Jitka Jahodová
  0   7
ČSSD se propadla nad pětiprocentní hranici Kantar CZ
V říjnovém volebním modelu si hnutí ANO s náskokem udrželo první pozici, ale jeho výsledek se oproti září zhoršil nejvíc ze všech stran, které jsou ve sněmovně. Propadl se i jeho vládní kolega ČSSD. Sociální demokraté posunuli své minimum na 5,5 procenta. Výzkum zpracovala agentura Kantar CZ pro Českou televizi.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Podle posledního volebního modelu by hnutí ANO získalo 27 procent hlasů, což je 2,5 procentního bodu jak pod zářijovým ziskem, tak i reálným výsledkem z posledních sněmovních voleb.

Naopak další mírné posílení vykázali Piráti a občanští demokraté. Pirátská strana je s 16 procenty už dokonce pět procentních bodů nad výsledkem loňských voleb. ODS v říjnu dosáhla 14 procent. Je tak patrné zastavení propadu přízně u ODS, při němž Piráti předběhli občanské demokraty na pozici druhé nejsilnější strany.

Další strany, které by se nyní dostaly do sněmovny, už v modelu získaly méně než deset procent hlasů. Z nich je na tom nejlépe SPD se 7,5 procenta hlasů, následují Starostové a nezávislí se 7 procenty, komunisté se 6,5 procenty a lidovci se 6 procenty.

Až za ně se pak propadla ČSSD, které se tak nedaří zvrátit dlouhodobý úbytek voličů. V říjnovém modelu dosáhla už jenom 5,5 procenta hlasů. Její podíl podporovatelů od posledního měření poklesl o 1,5 procentního bodu.

Na pěti procentech je pak TOP 09, která se v minulých měřeních dostala i pod pět procent. Tato hranice je přitom určující pro to, jestli se strana dostane do Poslanecké sněmovny. Podle aktuálního měření by se do sněmovny dostalo stejných devět stran, které tam nyní jsou.

Ochota jít k volbám do sněmovny v posledním měření dosáhla 67 procent. Je vidět, že potom, co na jaře setrvávala vysoko, se pozvolna vrací k dlouhodobému průměru z minulých let. O volbě strany nebo hnutí bylo nyní pevně rozhodnuto 46 procent voličů a dalších 33 procent by své rozhodnutí spíše neměnilo. Asi pětina současných voličů by však své rozhodnutí spíše nebo velmi pravděpodobně ještě přehodnotila.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu