Podle průzkumu během vládní krize nejlépe obstál Miloš Zeman. Naopak propadla ČSSD

 Zprávy 
29. listopadu 2018 04:07 / Marie Popelková
  8   12
Kauza Čapí hnízdo ubírá Babišovi na popularitě Depositphotos
Nejlépe se během dvoutýdenní vládní krize spojené s eskalací kauzy Čapí hnízdo zachoval prezident Miloš Zeman. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas, ve kterém takto odpovědělo 41 % dotazovaných. Na druhé místo zařadili respondenti středopravou opozici (40 %) a na třetí média (39 %). Nejhůř obstála sociální demokracie, kterou kladně ohodnotilo 22 % dotazovaných.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas vyplývá, že eskalace kauzy Čapí hnízdo v posledních dvou týdnech nemá jednoznačné vítěze, spíše poražené. U nikoho ze zkoumaných aktérů nepřevažuje u dotazované veřejnosti názor, že by se v kauze chovali a přistupovali k ní správně.

„Nejlépe hodnoceno je chování prezidenta Miloše Zemana (správné podle 41 %), středopravé opozice (40 %) a médií (39 %). Ovšem musíme přiznat to, že jiní lidé hodnotí pozitivně prezidenta a jiní lidé hodnotí pozitivně například roli médií,“ popsal analytik Medianu Martin Kratochvíl.

Přístup premiéra Andreje Babiše v kauze schvaluje 34 % lidí, zatímco podle 57 % nebyl správný. Ve výzkumu tak vyšel jako ten, který nejvíce polarizuje. „Co se jednání a role sociální demokracie v posledních čtrnácti dnech týče, tak z těch, na které jsme se ptali, vychází nejhůře hodnocená. Pozitivně její roli hodnotí asi jen 22 % lidí,“ říká Kratochvíl.

Kauze Babiše a Čapího hnízda se ale věnoval i jiný bleskový průzkum Medianu. Z něj vyplynulo, že premiér Babiš většinu lidí nepřesvědčil, novým informacím v kauze Čapí hnízdo lidé důvěřují a řadí ji mezi nejzávažnější.

Zhruba 43 % důvěřuje a považuje za závažné nové informace, že syn Andreje Babiše musel odjet do zahraničí, aby nemusel vypovídat. Čtvrtina lidí této informací nevěří (26 %) a menšina jí věří, ale nepovažuje za závažnou (11 %). Zbytek neví či informaci nezaznamenalo. Velmi podobně hodnotí respondenti obecné podezření, že Andrej Babiš se snaží, aby jeho blízcí nemuseli vypovídat v kauze Čapí hnízdo.

Jako poměrně důvěryhodné a závažné jsou také hodnoceny informace o provázanosti lékařky Babišova syna a hnutí ANO (38 % důvěřuje a považuje za závažné).

Od srpna 2017, kdy byla Sněmovna požádána o vydání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, narostl počet lidí, kteří kauzu považují za „velmi důležitou“ pro směřování politiky a společnosti v ČR z 23 na 31 %.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu