Extrémní ledovka. Lidé v těchto krajích by neměli raději vycházet

 Zprávy 
03. prosince 2018 02:03 / Jitka Jahodová
  0   0
Meteorologové varují před extrémně silnou ledovkou Pixabay
Český hydrometeorologický ústav v neděli zvýšil stupeň nebezpečí výstrahy před ledovkou ve východní části země na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny. Varování tam platí od nedělních 18.00 do pondělního poledne.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Lidé by neměli vycházet ani vyjíždět autem. Ledovka se může tvořit i jiných částech ČR, stupeň nebezpečí je tam ale nižší.

V Česku se budou v neděli odpoledne vyskytovat dešťové srážky, které budou v severních a východních částech Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku namrzat a vytvářet ledovku. Zejména na pomezí Čech a Moravy se bude ledovka vytvářet nejdéle, takže její tloušťka zde pravděpodobně místy překročí sedm milimetrů.

„Také na severovýchodě Čech se bude tvořit ledovka, která bude mít sílu i kolem pěti milimetrů,“ upřesňuje pro Radiožurnál meteorolog Pavel Borovička. Ústřední automotoklub České republiky doporučuje do namrzlých úseků vůbec nevjíždět. Pokud se řidič na ledovku dostane, neměl by dělat žádné prudké manévry.

Kvůli nepříznivému počasí a tvorbě náledí byla v neděli dopoledne pro těžká nákladní vozidla opět uzavřena silnice I/56. Komunikace je uzavřena pro automobily nad 12 tun. Uzávěra má délku 26 kilometrů a vede přes obce Frýdlant nad Ostravicí, Ostravice, Staré Hamry a Bílou na Frýdecko-Místecku až po Horní Bečvu na Vsetínsku. Vyplývá to z informací policie a silničářů.

Úsek silnice I/56 patří v zimě k problematickým a bývá uzavřen poměrně často, protože tam těžká nákladní vozidla mívají problémy. Hlavní tahy jsou ale v kraji holé a většinou sjízdné bez většího omezení.

Silnice v neděli večer namrzaly v celém kraji Vysočina. Jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Silničáři mají v terénu asi 100 vozidel údržby. „Déšť sůl ze silnic neustále smývá, je nutné projíždět okruhy znovu,“ řekl dispečer krajské správy a údržby silnic Aleš Hubený.

Podle mluvčí policie Stanislavy Miláčkové zatím není v kraji zvýšený počet nehod, sjízdnost je ale komplikovaná ve všech okresech, nejvíc na Žďársku. I když se mírně otepluje, déšť na prochladlém povrchu namrzá. Na Ždársku je i nejvíc mlh. „Problémy jsou spíš lokální na silnicích nižších tříd, hlavní tahy jedou,“ řekl Hubený.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu