Vyhlídky českého průmyslu se dále zatemňují

 Zprávy 
04. prosince 2018 04:17 / Jitka Jahodová
  2   3
Průmyslníci čelili prvnímu poklesu objemu nových zakázek za poslední více než dva roky. Pixabay
Výhled tuzemského průmyslu se nadále zatemňuje. Index nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, který sestavuje společnost Markit, vykázal v listopadu nejslabší zlepšení provozních podmínek od srpna 2016.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Průmyslníci čelili prvnímu poklesu objemu nových zakázek za poslední více než dva roky. Tíží je zejména zpomalení německé průmyslové výroby. Provozní podmínky v německém průmyslu se v listopadu zlepšily nejslabší měrou od března 2016.

V Německu, podobně jako v ČR, se výhled průmyslu postupně zatemňuje už od počátku letošního roku. Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí.

Právě tíseň, jež svírá německý průmysl, se zásadním způsobem neblaze promítá do poklesu zahraničního odbytu české průmyslové výroby. Tento pokles byl v listopadu nejvýraznější od roku 2012. Stejně tak sentiment českých průmyslníků je na nejhorší úrovni za posledních šest let. Oslabení odbytu je vede k tomu, že pokračující růst cen vstupů – energií, mezd či výrobních surovin – adekvátně nepromítají do růstu svých produktů. To ve výhledu podvazuje jejich ziskovost a dále snižuje optimismus ohledně budoucnosti.

Nepříliš příznivá čísla z českého průmyslu se však příliš nepromítla do oslabení koruny. Česká měna dnes posiluje jak vůči euru, tak zejména víkendu dohodly hlavy Spojených států a Číny.

Příměří již dnes stačilo povzbudit asijské akcie a zpevnit asijské měny. Příměří zmírňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích, což podporuje poptávku mezinárodních investorů po rizikovějších aktivech, včetně české koruny. Ta tak díky příznivému zahraničnímu vývoji posiluje navzdory nepříliš příznivým domácím zprávám.

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek podpořil náladu mezinárodních investorů svým tweetem, že Čína sníží a odstraní cla na americké automobily. Peking na ně nyní uvaluje čtyřicetiprocentní clo, přičemž 25 procentních bodů této celní sazby přidal jako odvetu za cla uvalená Washingtonem v rámci letošní obchodní války.

I tak je ovšem otázkou, jak dlouho investorům dobrá nálada z příměří vydrží. Přece jenom, jedná se o příměří přechodné a mezi představou Washingtonu a Pekingu o budoucím uspořádání obchodních vztahů zeje stále hluboká propast.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu