Orkán se valí Evropou. Bouře, která zpustošila Německo a Francii, začala devastovat Česko. Přibývá zraněných

 Zprávy 
21. října 2021 12:38 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Extrémní vítr ničí střechy budov Se svolením HZS Karlovarského kraje
Orkán Ignatz se valí Evropou. Nejprve řádil ve Francii a Německu, dnes začal pustošit Českou republiku. Železnice hlásí zpoždění, vítr už zničil i střechy několika domů, stromy zablokovaly řadu cest.

Meteorologové už vydali před extrémním větrem výstrahu, hrozí podle nich vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Nejhorší situaci očekávají v Čechách. Výstraha před silným větrem s nárazy kolem 90 km/h, na horách až 125 km/h, což je síla orkánu, platí až do večerních hodin.

Nemalé škody napáchala vichřice například v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém nebo Středočeském kraji. Spadlý strom zastavil vlaky na Šumavě, ale i v jiných místech republiky. Část Karlových Varů je od dopoledních hodin bez elektřiny.

Vysoký stupeň nebezpečí platí pro celý Středočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj, také Prahu a část Jihočeského a Ústeckého kraje a okolí Jeseníku i Krnova. Nižší stupeň pak meteorologové vyhlásili ve zbývajících krajích kromě Zlínského a části olomouckého a jihomoravského regionu.

Ve Středočeském kraji už hlásí záchranáři i první zranění. Jak informovala TV Nova, většinou se jedná o lehčí až středně těžké úrazy.

Odborníci varují před poškozením stromů, škodami na majetku a přerušením elektrického vedení. Hrozí také úrazy a komplikace v dopravě, případně převrácení nákladních aut. Doporučují zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Zároveň by lidé měli omezit vycházky a nezdržovat se v okolí starších budov nebo větších stromů a stožárů. „Nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry,“ stojí ve výstraze meteorologů.

Zdroj: chmi.cz, CNN Prima News, tn. nova.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Přesolené jídlo nemusí letět hned do koše. Chuť můžete spravit dalšími přísadami

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu