Vánoce budou drtit naše peněženky. Zdraží i věc, bez které si většina lidí tyto svátky ani neumí představit

 Zprávy 
24. října 2021 08:45 / Marie Popelková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Kapr se letos možná na každý štědrovečerní stůl nedostane Depositphotos
Vánoce jsou každoročně velkým žroutem financí, letos ale budou muset lidé sáhnout ještě hlouběji do už tak vyprázdněných kapes. A nejde jen o dárky, jejichž nákup lze usměrnit. Hrozí i to, že někde bude kvůli drahotě o Vánocích chybět některý z tradičních symbolů.

Podle odborníků prodraží nejen potraviny, energie či palivo, ale také vánoční kapři. Přitom bez kapra si mnozí štědrovečerní večeři ani neumí představit. Ovšem vyhlídky skutečně nejsou moc dobré. Připlatit bychom si mohli až pětinu loňské ceny, tvrdí někteří ekonomové.

Tradiční podzimní výlovy rybníků jsou v plném proudu. Jenže je možné, že si ne každý bude moci drahou rybu dovolit. Jak to tedy bude s cenami vánočních kaprů? Podle ekonomů si letos připlatíme, a to zejména ve velkých městech. „Ještě donedávna bylo možné sehnat kapra za 100 korun nebo dokonce i mírně pod 100 korun za kilogram. V letošním roce se cena bude pohybovat kolem 120 korun za jeden kilogram,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Kapr prý podraží i kvůli růstu cen energií na rybářských lodích, olejů a krmiv. „Cena bude určitě nižší v malých městech, spíše tam, kde je nižší kupní síla, například na severu Moravy, na Moravě obecně, a také na severu Čech. Naopak třeba v Brně nebo v Praze si zákazníci připlatí, ale rozdíly nebudou nijak markantní,“ doplnil odborník.

To, že si za kapra na Vánoce připlatíme, potvrdil také majitel rybníka Tomáš Jelen. Podle něj to ale nebude nijak drastické. „Ceny se zvednou o pět korun, což si myslím, že není žádné zdražení. Musím navyšovat, protože ceny veškerých olejů, krmiv, energií nesmyslně rostou,“ řekl pro CNN Prma News Jelen.

Zdroj: lukaskovanda.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu